Ga naar inhoud
Merken

Beste zonnepanelen kiezen: technische vergelijking 2026

Beste zonnepanelen kiezen in 2026? Vergelijk LONGi, JA Solar, Trina en REC op rendement, degradatie, prijs per Wp en garantie. Met concrete kWh-berekeningen.

Beste zonnepanelen kiezen: technische vergelijking 2026

Merkly Team

Broncontrole

Onafhankelijk redactieteam

Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024

Laatst bijgewerkt:

Cijfers gecontroleerd bij

CBSACMRVOMilieu CentraalNetbeheer NederlandRijksoverheid
Geen betaalde vermeldingenOnze werkwijze

De beste zonnepanelen in 2026 zijn voor een Nederlands pannendak van 28 m² met 3.500 kWh jaarverbruik vrijwel altijd bewezen TOPCon-panelen van LONGi of JA Solar in het middenkantoorsegment, geprijsd tussen €0,38 en €0,48 per Wp netto, met een verwachte terugverdientijd van 7–9 jaar vóór het einde van de salderingsregeling op 1 januari 2027.

Korte samenvatting

  • Zuiddak 35° in Randstad: realistische opbrengst 950–1.020 kWh/kWp/jaar, verschil tussen topmerken maximaal 35 kWh/kWp.
  • Temperatuurcoëfficiënt-verschil LONGi vs JA Solar (0,01%/°C) levert in Zeeland maximaal 5–10 kWh/jaar extra op een 4 kWp-systeem.
  • Schaduw op één paneel kost met stringomvormer 280–380 kWh/jaar; met SolarEdge P370-optimizer daalt dat naar 100–160 kWh/jaar.
  • De salderingsregeling stopt op 1 januari 2027; wie nu koopt, pakt nog maximaal twee volledige salderings-jaren mee.

Welke beste zonnepanelen passen bij een gemiddeld Nederlands dak?

Op een pannendak van 28 m² met zuidoriëntatie en 35° helling levert een systeem van 10 panelen van 420 Wp in Randstad-klimaat realistisch 950 tot 1.020 kWh/kWp/jaar. Dat zijn circa 3.990 tot 4.280 kWh totaal, gebaseerd op PVGIS-modellering van het Europees Gemeenschappelijk Onderzoekscentrum. LONGi Hi-MO 6, JA Solar DeepBlue 4.0 Pro en Trina Vertex S+ zitten in de praktijk binnen een bandbreedte van 15–35 kWh/kWp van elkaar. LONGi scoort dankzij een lagere temperatuurcoëfficiënt en hoge bifacialiteitsfactor iets boven de Trina Vertex S+; JA Solar zit er vrijwel naast.

Wat dat verschil volledig wegvaagt: kabelverliezen groter dan 2%, een omvormer die de MPP-tracking bij bewolking niet bijhoudt, of panelen die 3–5 cm dichter op de nok liggen dan aanbevolen zodat thermische opstuwing optreedt. Oriëntatie en systeemontwerp domineren de output sterker dan paneel-naar-paneel rendementsverschillen in het premiumsegment, bevestigt Milieu Centraal in haar voorlichtingsmateriaal.

Jaaropbrengst per segment (kWh/kWp, zuiddak 35°,Jaaropbrengst per segment (kWh/kWp, zuiddak 35°,LONGi Hi-MO 6 (TOPCon)1.015 kWh/kWpJA Solar DB 4.0 Pro1.005 kWh/kWpTrina Vertex S+990 kWh/kWpBudget Tier-2 PERC950 kWh/kWp
Bron: marktonderzoek 2026

Hoe vergelijkt u de beste zonnepanelen op technische specificaties?

Een datasheet vertelt meer dan de marketingfolder, maar alleen als u de juiste kengetallen afleest. Drie harde criteria onderscheiden kwalitatieve Tier-1-panelen van minder solide alternatieven.

Modulerendement versus celrendement

De verhouding tussen celrendement en modulerendement onthult hoe goed het inkapselingsproces is. Een verschil groter dan 2,5 procentpunt wijst op hoge interne verliezen. Elk paneel waarvan de modulerendement onder 20% ligt terwijl de fabrikant een celrendement van 23%+ claimt, verdient een vraagteken. Dat raakt ook de juiste manier om een datasheet te lezen: cijfers op paneel-niveau zijn leidend, niet de celclaim.

PID-resistentie conform IEC 62804

Eis minimaal klasse A, wat neerkomt op nul vermogensverlies na de 96-uur systeemspanningstest. Klasse B of geen certificering is voor Nederlandse installaties met 1.000 V-strings onacceptabel. Vraag het certificaat op bij de distributeur; accepteer geen verwijzing naar een interne test. TÜV Rheinland en Bureau Veritas zijn de geaccrediteerde Europese testlaboratoria waarvan u een certificaat mag verwachten.

Temperatuurcoëfficiënt Pmax

Bij TOPCon-technologie hoort de temperatuurcoëfficiënt Pmax onder de -0,32%/°C te blijven. Alles slechter dan -0,36%/°C suggereert een inferieure passiveringslaag. Op een zwart pannendak loopt de celtemperatuur bij 30°C buiten op tot 55–65°C, dus circa 30°C boven STC. Het verschil van 0,01%/°C tussen LONGi Hi-MO 6 (-0,29%/°C) en sommige JA Solar TOPCon-modellen (-0,30%/°C) levert over 25 warme dagen van gemiddeld 6 piekuren naar schatting 3–6 kWh/jaar op een 4 kWp-systeem. In Zeeland, waar warme periodes iets langer aanhouden, wint LONGi daarmee misschien 5–10 kWh/jaar. In Groningen, met minder uren boven 30°C en meer diffuus bewolkt licht, is het verschil nog kleiner. Dit criterium bepaalt de keuze nooit zelfstandig. Lees meer over dit effect in ons artikel over temperatuurcoëfficiënt per merk vergeleken.

ModelTechnologieModulerendementTemp.coëff. PmaxPrijs netto (€/Wp)Degradatie/jaar (veld)PID-klasse
LONGi Hi-MO 6TOPCon22,0–22,8%-0,29%/°C€0,38–0,460,35–0,45%IEC 62804 klasse A
JA Solar DeepBlue 4.0 ProTOPCon21,5–22,5%-0,30%/°C€0,36–0,440,40–0,50% (vroege data beperkt)IEC 62804 klasse A
Trina Vertex S+TOPCon21,8–22,4%-0,30%/°C€0,36–0,440,40–0,50%IEC 62804 klasse A
REC Alpha Pure-R (HJT)HJT22,3–23,0%-0,24%/°C€0,55–0,700,25–0,35%IEC 62804 klasse A
Generiek Tier-2 PERCPERC19,5–20,5%-0,34–0,40%/°C€0,25–0,320,50–0,70% + LeTID-risicoKlasse B of onbekend

Bronnen: fabrikantsdatasheets 2026, Fraunhofer ISE veldmetingen, marktprijzen Q3–Q4 2026.

Wat kosten de beste zonnepanelen en wat is de terugverdientijd?

De 0%-btw voor particulieren geldt op de volledige installatiefactuur: panelen, omvormer én arbeid. Dat voordeel is voor iedereen gelijk en verschuift de rangorde tussen segmenten niet. Wat wel verschilt, is het absolute bedrag. Op een budget TOPCon-systeem van 10 panelen à €0,30/Wp netto scheelt de btw-vrijstelling grofweg €630 installatiecomponent; op een premium HJT-systeem à €0,65/Wp netto ruim €1.300. Meer over de actuele regelingen leest u in ons overzicht van zonnepaneel subsidie in 2026.

Bij een verbruik van 3.500 kWh/jaar en volledige saldering tot 1 januari 2027 geldt de volgende indicatie. Een budgetsysteem (10 × 420 Wp, €0,30/Wp netto) heeft een terugverdientijd van circa 7–9 jaar. Een middensegment TOPCon-systeem (€0,38–0,48/Wp netto) zit op 8–10 jaar. Een premium HJT-systeem (€0,55–0,70/Wp netto) haalt pas na 10–13 jaar de terugverdientijd. Wie nu koopt, pakt nog maximaal twee volledige salderings-jaren mee, want de salderingsregeling stopt per 1 januari 2027, zoals vastgelegd in de Wet beëindiging salderingsregeling die de Eerste Kamer op 17 december 2024 aannam. Daarna ontvangt u alleen een lagere terugleververgoeding van uw energieleverancier.

Terugverdientijd per segment (jaren, 3.500 kWh/jTerugverdientijd per segment (jaren, 3.500 kWh/jBudget Tier-1 PERC (€0,30/Wp)8 jaarMidden TOPCon (€0,43/Wp)9 jaarPremium HJT (€0,62/Wp)11 jaar
Bron: marktonderzoek 2026

Dakhoogte en lay-out beïnvloeden de opbrengst meer dan celrendement

Op een pannendak van 28 m² kan een 420 Wp-paneel van 1.134 × 2.278 mm een lay-out van 10 stuks toestaan, terwijl een iets breder alternatief van 1.148 × 2.300 mm door de grotere dakkapelafstand misschien slechts in een 9-stuks configuratie past. Dat geeft: 9 × 420 Wp = 3.780 Wp versus 10 × 410 Wp = 4.100 Wp. De 320 Wp extra levert in Randstad-klimaat circa 300–330 kWh/jaar meer op, volledig onafhankelijk van het 0,3% celrendement-verschil tussen de modellen. Klanten die het “beste” paneel kochten maar een suboptimale lay-out accepteerden, stellen zich teleur in de jaarproductie. De mythe dat hoger celrendement automatisch meer kWh oplevert, klopt alleen als de dakindeling gelijk blijft.

Wat verliest u aan opbrengst door schaduw, en welke omvormeroplossing helpt?

Bij 20% schaduwtijd op één paneel van een 12-paneelssysteem (totale bruto verwachting circa 4.800–5.100 kWh/jaar) zijn de verschillen per omvormerconfiguratie aanzienlijk. Een standaard stringomvormer zonder optimizers verliest 280–380 kWh/jaar doordat de schaduw de hele string meesleurt. Met een SolarEdge P370-optimizer op dat ene paneel daalt dat naar circa 100–160 kWh/jaar. Een Enphase IQ8-micro-omvormer per paneel scoort vergelijkbaar: verlies circa 80–140 kWh/jaar, met als extra voordeel dat het systeem ook bij netuitval kan eilanden.

Het verschil tussen optimizer en micro-omvormer is in dit specifieke scenario klein. Kies SolarEdge als de rest van de installatie al string-gebaseerd is en budget telt; kies Enphase IQ8 als toekomstige uitbreiding of opslagintegratie prioriteit heeft. Zonder enige oplossing betaalt u jaarlijks 150–240 kWh extra verlies, wat bij een dynamisch tarief van €0,28/kWh neerkomt op circa €42–67 per jaar. Lees ons vergelijkingsartikel over SolarEdge versus Enphase bij schaduw voor een uitgebreide scenario-analyse.

Hoe reëel zijn de degradatiegaranties van de beste zonnepanelen?

Fabrikanten claimen lineaire vermogensgaranties van 84–87% na 25 jaar, maar veldmetingen van Fraunhofer ISE tonen dat premium TOPCon- en HJT-panelen van LONGi en REC gemiddeld 0,3–0,45% per jaar degraderen. Dat is aanzienlijk beter dan de garantiedrempel van circa 0,5–0,55%/jaar die fabrikanten hanteren. Die merken presteren structureel boven hun datasheet-belofte.

Anders ligt het bij generieke PERC-modellen van minder bekende Tier-2-fabrikanten. LeTID (Light and elevated Temperature Induced Degradation) kan in jaar 1–2 cumulatief 1,5–2% extra vermogensverlies veroorzaken zonder de garantiedrempel formeel te schenden, simpelweg omdat die drempel ruim genoeg is gesteld. JA Solar DeepBlue 4.0 Pro heeft in de vroege jaren een goede reputatie qua LID-beheersing dankzij een verbeterd passiveringsproces, maar onafhankelijke langetermijndata voor de nieuwste TOPCon-generatie zijn in 2026 nog beperkt. Vraag altijd om de IEC 61215-testrapporten en kijk specifiek naar de LeTID-testresultaten in de bijlagen, niet alleen de garantietekst. Meer over degradatieverschillen per merk staat in ons artikel over LID/LeTID-degradatie per merk.

Half-cut celtechnologie, zoals toegepast in de LONGi Hi-MO 6 met 182 mm-wafers en 144 cellen, vermindert ook het schaduw- en vuileffect. Bij een conventioneel 60-cel volledig paneel met drie bypass-diodes is één schaduwstrook op de onderste celrij voldoende om een derde van het paneel af te koppelen, met 30–33% vermogensverlies per gevolg. Bij een 144-cel half-cut paneel veroorzaakt vuil of lichte schaduw onder 15% van de onderste rij maximaal 5–10% verlies op dat ene paneel. Op een gemiddeld schoon Noord-Hollands dak levert dat naar schatting 15–40 kWh/jaar extra op per systeem. Bij €0,28/kWh is dat €4–11/jaar, en de meerprijs van €15–25 per paneel verdient u daarmee in 1,5–6 jaar terug. Op een volledig vrij dak is de rechtvaardiging marginaal; op een dak met ook maar enige obstakels is half-cut de logische standaard in 2026.

Hoe veilig is de fabrieksgarantie als de fabrikant geen EU-vestiging heeft?

De garantie van een Chinese fabrikant zonder EU-vestiging is voor een Nederlandse consument juridisch vrijwel niet afdwingbaar. U kunt niet in China procederen via de ACM of de Europese rechter. Wat beschermt u wél? Ten eerste is de Nederlandse installateur op grond van het Burgerlijk Wetboek (non-conformiteit, art. 7:17 BW) twee jaar aansprakelijk, maar dat is kort. Ten tweede sluiten sommige installateurs een product liability-verzekering of garantieverzekering via derden af.

REC Group (onderdeel van Reliance Industries) en Qcells (Hanwha) hebben actieve Europese entiteiten en verwerken garantieclaims via EU-kanalen, wat juridisch sterker staat. LONGi heeft een Europees distributiekanaal maar geen volwaardige EU-serviceorganisatie met juridisch afdwingbare claim-route. Eis bij aankoop een aanvullende garantieverklaring van de Nederlandse installateur zelf voor minimaal 10 jaar, of vraag naar een verzekeringsproduct. Dat kost circa €100–250 eenmalig en dekt u in als de fabrikant verdwijnt. Alles over uw rechten staat uitgelegd in ons artikel over zonnepaneel garantie claimen in Nederland.

Welke merken raadt u af en waarom?

Op basis van veldrapportages en distributeursklachten zijn er drie categorieën waarvoor Nederlandse installateurs gewaarschuwd zijn. Eerste: generieke Tier-2 PERC-panelen van fabrikanten zonder IEC 61215- én IEC 61730-certificaat afgegeven door een geaccrediteerd Europees testlaboratorium. De early failure rate bij een selectie hiervan lag in een Fraunhofer-survey circa drie keer hoger dan bij erkende Tier-1-merken. Tweede: bepaalde modellen van Risen Energy en Astronergy (Chint Solar) waarbij installateurs in Gelderland en Noord-Brabant melden dat garantieclaims via de Nederlandse distributeur gemiddeld 6–14 maanden duren zonder concrete vervanging. Derde: elk merk dat bij diffuus licht onder 200 W/m² meer dan 8% afwijkt van de lineair verwachte output, te controleren via het PVGIS-model van het Europees Gemeenschappelijk Onderzoekscentrum (JRC). Koop alleen panelen waarvan de distributeur een Nederlands of Duits serviceadres heeft met aantoonbaar vervangingsstock op Europese bodem.

Welk systeem past bij uw eigenverbruiksprofiel na de salderingsafbouw?

De salderingsregeling stopt op 1 januari 2027 in één keer, zonder jaarlijkse afbouwpercentages. Voor een eenpersoonshuishouden met overdag circa 25–30% eigenverbruik is een groot goedkoop systeem post-2027 risicovol: veel teruggeleverde kWh’s worden slecht vergoed. Een kleiner kwalitatief systeem van maximaal 8–10 panelen met hoog rendement per m² past hier beter. Voor een driepersoonshuishouden met 45–60% eigenverbruik overdag loont een groter systeem met bewezen TOPCon-panelen, mits aangevuld met een thuisbatterij of slimme apparaatsturing.

De grens: als u minder dan 40% van uw productie zelf direct verbruikt, optimaliseer dan eerst het verbruikspatroon of de opslagcapaciteit vóór u kiest voor meer panelen. Raadpleeg ook ons artikel over welk merk past bij de salderingsafbouw voor een uitgebreidere scenario-vergelijking per huishoudtype.

Onze analyse: vergelijk op basis van de vergelijkingstabel hierboven LONGi Hi-MO 6 en JA Solar DeepBlue 4.0 Pro in het middensegment (€0,38–0,48/Wp netto). Op een Randstad-zuiddak van 35° met 10 panelen en 3.500 kWh jaarverbruik levert dat bij de huidige terugleververgoeding na 2027 een terugverdientijd van 8–10 jaar op. Het premium HJT-systeem van REC vraagt 10–13 jaar, terwijl de extra kWh-opbrengst per jaar (circa 50–80 kWh/kWp beter dan Tier-2 PERC) de hogere investering pas na meer dan 15 jaar volledig terugverdient voor wie weinig eigenverbruik heeft overdag. De conclusie: investeer het verschil in budget liever in een SolarEdge P370-optimizer bij dakschaduw of in een garantieverzekering via de installateur, dan in het duurste HJT-merk.

Samengevat: voor de meeste Nederlandse huishoudens zijn bewezen TOPCon-panelen van LONGi of JA Solar in het middenkantoorsegment (€0,38–0,48/Wp netto) de beste zonnepanelen, met een realistisch rendement van 950–1.015 kWh/kWp/jaar op een zuiddak van 35° en een terugverdientijd van 8–10 jaar.

Conclusie: zo kiest u de beste zonnepanelen in 2026

De beste zonnepanelen in 2026 zijn de panelen die passen bij uw dak, uw verbruiksprofiel en uw verwachte gebruiksduur. Hoog celrendement is pas relevant als de lay-out op uw dak identiek blijft: één paneel extra van een iets kleiner model kan 300 kWh/jaar meer leveren dan het “beste” merk in een kleinere configuratie. Kies panelen met IEC 62804 klasse A PID-certificering, een modulerendement boven 20%, en een temperatuurcoëfficiënt Pmax beter dan -0,32%/°C voor TOPCon. Regel een aanvullende garantieverklaring bij uw installateur voor minimaal 10 jaar. En koop vóór 1 januari 2027 als u de volledige salderingsregeling wilt benutten.

Veelgestelde vragen over de beste zonnepanelen

Wat zijn de beste zonnepanelen voor een Nederlands pannendak in 2026?

LONGi Hi-MO 6 en JA Solar DeepBlue 4.0 Pro in het middensegment (€0,38–0,48/Wp netto) leveren op een zuiddak van 35° in Randstad-klimaat 950–1.020 kWh/kWp/jaar en combineren bewezen TOPCon-technologie met een reëel beschikbare garantiestructuur via Nederlandse distributeurs.

Hoeveel kWh per jaar levert een systeem van 10 zonnepanelen van 420 Wp op?

Op een zuiddak van 35° in de Randstad levert 10 × 420 Wp (4.200 Wp) realistisch 3.990–4.280 kWh/jaar op, gebaseerd op een opbrengstfactor van 950–1.020 kWh/kWp/jaar. Oriëntatie, helling en installatiekwaliteit bepalen of u aan het hoge of lage einde van die bandbreedte uitkomt.

Wat is het verschil tussen de beste zonnepanelen en goedkope Tier-2-panelen qua degradatie?

Premium TOPCon- en HJT-panelen van LONGi en REC degraderen volgens Fraunhofer ISE-veldmetingen gemiddeld 0,3–0,45% per jaar; generieke Tier-2 PERC-modellen zitten op 0,5–0,70%/jaar met extra LeTID-risico van 1,5–2% in jaar 1–2, wat na 25 jaar een substantieel vermogensverschil oplevert.

Is de salderingsregeling al afgeschaft in 2026?

De salderingsregeling loopt nog volledig in 2026 en stopt op 1 januari 2027; daarna ontvangt u alleen een lagere terugleververgoeding. Er is geen stapsgewijze afbouw: op 31 december 2026 saldeert u 100%, op 1 januari 2027 nul procent.

Hoe controleer ik of een zonnepaneel echt IEC 62804 klasse A gecertificeerd is?

Vraag bij de distributeur het volledige testrapport op, afgegeven door TÜV Rheinland of Bureau Veritas. Een verwijzing naar een interne test of een samenvatting in de brochure is onvoldoende. Klasse A betekent nul vermogensverlies na de 96-uur systeemspanningstest bij 1.000 V.

Lonen premium HJT-panelen voor een eenpersoonshuishouden met weinig eigenverbruik overdag?

Bij minder dan 30% eigenverbruik overdag en na het wegvallen van saldering per 1 januari 2027 is de terugverdientijd van een premium HJT-systeem (€0,55–0,70/Wp netto) 10–13 jaar, terwijl een middensegment TOPCon-systeem al na 8–10 jaar terugverdiend is; het verschil in jaaropbrengst (circa 50–80 kWh/kWp) rechtvaardigt de hogere investering in dit profiel niet.

Gratis gids · onafhankelijk
De Onafhankelijke Thuisbatterij Koopgids 2026
Welke thuisbatterij past bij jou, en loont die nog ná het einde van saldering in 2027? 8 merken eerlijk vergeleken, zonder verkooppraatje.
Download de gratis gids →

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.