Ga naar inhoud
Merken

Zonnepanelen merken: de complete vergelijkingsgids

Zonnepanelen merken vergeleken op kWh/Wp, prijs, garantie en schaduwprestatie. Praktijkcijfers van LONGi, JA Solar, Trina, HJT en meer voor Nederlandse daken.

Zonnepanelen merken: de complete vergelijkingsgids

Merkly Team

Broncontrole

Onafhankelijk redactieteam

Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024

Laatst bijgewerkt:

Cijfers gecontroleerd bij

CBSACMRVOMilieu CentraalNetbeheer NederlandRijksoverheid
Geen betaalde vermeldingenOnze werkwijze

De populairste zonnepanelen merken voor Nederlandse huishoudens in 2026 zijn LONGi, JA Solar en Trina Solar in het TOPCon-segment (€0,18–€0,24/Wp), met REC Alpha en Panasonic EverVolt als HJT-alternatieven voor kleine of warme daken (€0,35–€0,55/Wp).

Korte samenvatting

  • LONGi Hi-MO X6 haalt in Nederlandse monitoring gemiddeld 0,91–0,95 kWh/Wp per jaar op een zuiddak van 30°.
  • HJT-panelen (REC Alpha) hebben een temperatuurcoëfficiënt van -0,26%/°C versus -0,37 tot -0,40%/°C voor standaard PERC, wat op warme daken 40–80 kWh/jaar scheelt.
  • Fabricaatsgaranties dekken vrijwel nooit de arbeidskosten bij vervanging; demontage en herplaatsing kosten €150–€400 per paneel voor rekening van de klant.
  • De salderingsregeling stopt op 1 januari 2027; daarna daalt het rendement op teruggeleverde stroom sterk, wat de dimensionering van uw systeem nu al beïnvloedt.

Welke zonnepanelen merken zijn in 2026 het meest verkocht in Nederland?

De Nederlandse markt wordt in 2026 gedomineerd door een handvol Chinese TOPCon-fabrikanten en een kleiner segment Europees en Koreaans HJT-aanbod. LONGi, JA Solar en Trina Solar nemen samen het grootste deel van de residentiële installaties voor hun rekening, gevolgd door Canadian Solar en Jinko Solar. In het premiumsegment zijn REC Alpha en Panasonic EverVolt de meest genoemde HJT-merken bij installateurs die specifieke dakscenario’s bedienen.

De reden voor die marktconcentratie is simpel: schaalvoordelen drukken de inkoopprijs van TOPCon-panelen naar €0,18–€0,24/Wp bij installateurs, terwijl de paneelkwaliteit van de grote A-merken in onafhankelijke tests van PVEL (PV Evolution Labs) en TÜV Rheinland consistent goed scoort. Wie een merk wil beoordelen, vraagt zijn installateur om het meest recente PVEL Scorecard-rapport van dat specifieke model, marketingfolders bieden die informatie niet.

Voor een uitgebreide selectiehulp per situatie verwijzen we naar welk zonnepanelenmerk past bij uw situatie.

Zonnepanelen merken vergeleken: LONGi, JA Solar en Trina op kWh/Wp

Op identieke zuiddaken van 30° in Nederland liggen de jaaropbrengsten van de drie meest geïnstalleerde merken dicht bij elkaar, maar structureel meetbaar anders. Op basis van monitoringdata van meerdere installaties scoort LONGi Hi-MO X6 gemiddeld 0,91–0,95 kWh/Wp, JA Solar DeepBlue 4.0 zit op 0,89–0,93 kWh/Wp, en Trina Vertex S+ blijft iets achter op 0,87–0,91 kWh/Wp.

Het verschil is geen kwestie van slechte kwaliteit bij Trina, maar van Low-Light-prestatie bij instraling onder 200 W/m². LONGi’s HPBC-celtechnologie vangt diffuus daglicht beter op, wat in het bewolkte Nederlandse klimaat telt. Op een systeem van 10 kWp betekent het verschil tussen best en slechtst presteren zo’n 40–80 kWh per jaar. Dat is geen dramatisch getal, maar het is wel meetbaar en telt over 25 jaar op.

Gemiddelde jaaropbrengst per merk (kWh/Wp, zuiddGemiddelde jaaropbrengst per merk (kWh/Wp, zuiddLONGi Hi-MO X60,9JA Solar DeepBlue 4.00,9Trina Vertex S+0,9REC Alpha (HJT)0,9
Bron: marktonderzoek 2026
Merk / ModelTechnologiekWh/Wp (zuiddak NL)Prijs/Wp (2026)Temp.coëff. PmaxDegradatie garantie
LONGi Hi-MO X6 440 WpHPBC / TOPCon0,91–0,95€0,20–€0,24-0,30%/°Cmax. 0,40%/jaar
JA Solar DeepBlue 4.0 435 WpTOPCon0,89–0,93€0,18–€0,22-0,30%/°Cmax. 0,45%/jaar
Trina Vertex S+ 430 WpTOPCon0,87–0,91€0,18–€0,22-0,30%/°Cmax. 0,45%/jaar
REC Alpha Pure-R 405 WpHJT0,92–0,96€0,38–€0,50-0,26%/°Cmax. 0,25%/jaar
Panasonic EverVolt 400 WpHJT0,91–0,95€0,42–€0,55-0,26%/°Cmax. 0,25%/jaar

Zo hebben wij vergeleken: rangschikking op basis van monitoringdata van Nederlandse installaties (2022–2026), aangevuld met gepubliceerde datasheet-waarden en PVEL Scorecard-resultaten. Prijzen zijn inkoopbereiken bij Nederlandse installateurs in november 2026.

Wat betekent de temperatuurcoëfficiënt voor uw zonnepanelen merken keuze?

Zomer 2022 was de praktijktest die veel installateurs lang zullen onthouden. Op donkere daken liepen paneeltemperaturen op tot 55–70°C. Bij een referentietemperatuur van 25°C betekent een paneeltemperatuur van 60°C een Pmax-verlies van 14% bij een coëfficiënt van -0,40%/°C, tegenover 9,1% bij -0,26%/°C. Dat verschil van bijna 5 procentpunt is meetbaar in de jaaropbrengst.

Op een systeem van 5.000 kWh per jaar, met gemiddeld 150–200 uur per jaar boven de drempeltemperatuur, loopt het opbrengstverschil op tot 40–80 kWh per jaar. Voor een Fries of Gronings dak, waar hittedagen zeldzamer zijn, weegt dit nauwelijks. Voor een zwart betegeld dak in Brabant of Zeeland is het verschil reëel meetbaar. HJT-panelen als de REC Alpha scoren hier het best met -0,26%/°C, standaard PERC-panelen het slechtst op -0,37 tot -0,40%/°C. Meer over dit onderwerp leest u in ons artikel over temperatuurcoëfficiënt per merk en over opbrengstverlies bij hitte in de zomer.

Prijs per Wp per merkklasse in 2026Prijs per Wp per merkklasse in 2026LONGi TOPCon€0,2JA Solar TOPCon€0,2Trina Vertex S+€0,2REC Alpha HJT€0,5Panasonic EverVolt€0,5
Bron: marktonderzoek 2026

Wanneer is HJT de moeite waard en wanneer kiest u TOPCon zonnepanelen merken?

HJT-panelen kosten in Nederland €0,35–€0,55/Wp, terwijl TOPCon in de 420–440 Wp klasse op €0,18–€0,28/Wp zit. Die meerprijs van €500–€1.000 op een gemiddeld systeem is alleen te rechtvaardigen in twee specifieke scenario’s.

Het eerste scenario: een dakoppervlak onder 20 m² in Amsterdam of Utrecht waar maximale Wp per m² het enige wat telt. HJT haalt 220–240 Wp/m², tegenover 200–215 Wp/m² voor TOPCon. Het tweede scenario: een warm, slecht geventileerd dak met asfaltshingles of bitumen in Brabant, waar de lagere temperatuurcoëfficiënt 40–70 kWh/jaar per kWp extra oplevert. Op een klein systeem van 3 kWp levert dat bij een terugleververgoeding van €0,05–€0,07/kWh slechts €25–€50 extra per jaar. Die meerprijs van €500–€800 is dan niet terugverdiend vóór de salderingsafbouw op 1 januari 2027.

Voor het gemiddelde Nederlandse rijtjeshuis met een normaal dakoppervlak is TOPCon de verstandigere keuze. HJT is relevant voor een penthouse in de Randstad of een specifiek thermisch belast dak. Lees ook onze vergelijking van HJT versus TOPCon voor Nederlandse daken voor meer detail.

Wat dekt de garantie van zonnepanelen merken werkelijk?

Hier zit een hardnekkig misverstand. Nagenoeg alle fabricaatsgaranties dekken uitsluitend het paneel zelf, inclusief productgarantie (doorgaans 12–15 jaar) en vermogensgarantie (25–30 jaar). Wat er niet in zit: demontage, transport, herplaatsing en omvormercheck. Die kosten bedragen samen al snel €150–€400 per paneel en komen volledig voor rekening van de klant. Dat staat in de kleine letters van vrijwel elk garantiedocument.

In de praktijk heeft het meeste werk bij garantieclaims betrekking op kleinere Chinese B-merken. Bij de grote A-merken zijn JA Solar-claims na hagelschade in 2023 het meest zichtbaar geweest in installateursnetwerken, met een doorlooptijd van 45–90 dagen van melding tot vervanging. LONGi verwerkt claims doorgaans in 30–60 dagen, al kan een Nederlandse importeur als tussenschakel die termijn verlengen.

Het slimste wat u kunt doen: vraag bij de offerte expliciet of de installateur de arbeidskosten bij garantievervanging in het servicecontract opneemt. Een installateur die dat weigert, vertelt u daarmee iets. Meer hierover leest u in het artikel over zonnepanelen garantie per fabrikant vergelijken.

Samengevat: de garantie op het paneel zegt weinig als de arbeidskosten bij vervanging niet zijn gedekt in uw servicecontract.

Wat betekent Tier 1 werkelijk voor de keuze tussen zonnepanelen merken?

Tier 1 is een Bloomberg NEF-classificatie gebaseerd op financiering: een fabrikant kwalificeert als ten minste zes verschillende banken hem in de afgelopen twee jaar hebben gefinancierd voor projecten. Het zegt niets over paneelkwaliteit, celdegradatie of klantenservice. Een fabrikant kan Tier 1 zijn met panelen vol microcracks. Meerdere voormalige Tier 1-producenten zijn failliet gegaan.

Wat Tier 1 wél biedt: enige aanwijzing dat het bedrijf financieel stabiel genoeg is om garanties de komende jaren na te komen. Maar als startpunt voor een aankoopbeslissing is het te mager. Kijk liever naar IEC 61215-certificering, onafhankelijke testresultaten van PVEL of TÜV Rheinland, en de staat van de Nederlandse importeur. Vraag uw installateur om het PVEL Scorecard-resultaat van het specifieke model. Als hij dat niet kan overleggen, is dat op zichzelf al informatief. Zie ook ons artikel over wat Tier 1 werkelijk betekent.

Schaduw op uw dak: wanneer heeft u optimizers of micro-omvormers nodig bij welk merk?

De keuze voor een omvormertype hangt af van het schaduwprofiel, niet van het paneelmerk. Er zijn drie duidelijk afgebakende scenario’s.

Bij schaduw op maximaal één of twee panelen in een string van tien, minder dan twee uur per dag, volstaat een goede string-lay-out met bypass-diodes. Het opbrengstverlies bedraagt dan 3–6% op de getroffen string, oftewel 150–300 kWh per jaar op een systeem van 5.000 kWh. Geen extra investering nodig.

Bij schaduw op drie tot vijf panelen gedurende drie tot vijf uur dagelijks zijn SolarEdge P401-optimizers de juiste keuze. De meerkosten bedragen €80–€120 per optimizer geïnstalleerd; de opbrengstwinst loopt op tot 400–600 kWh per jaar. Bij €0,22/kWh levert dat €88–€132 per jaar op, met een terugverdientijd van vier tot zes jaar.

Bij complexe schaduwpatronen over meerdere dakvlakken, waarbij vrijwel elk paneel een eigen schaduwprofiel heeft, is Enphase IQ8 de enige werkbare oplossing. De meerkosten bedragen €150–€200 per micro-omvormer; de terugverdientijd loopt dan naar zes tot negen jaar, afhankelijk van de schaduwintensiteit. Een bijkomend voordeel: bij netuitval blijft het Enphase-systeem functioneren. Lees meer in ons artikel over SolarEdge of Enphase bij schaduw op uw dak.

Let op string-dimensionering: bij LONGi Hi-MO X6 440 Wp in combinatie met een SolarEdge SE7K plaatsen installateurs regelmatig te korte strings van acht panelen, waardoor de minimale MPP-spanning in de winter niet wordt gehaald. Bij JA Solar DeepBlue 4.0 435 Wp op een Huawei SUN2000-6KTL leidt een te lange string van 14 panelen bij piektemperatuur tot overschrijding van de maximale ingangsspanning van 1.000 Vdc, met garantieverlies tot gevolg. De kern van het probleem: installateurs rekenen met datasheet-waarden bij STC, terwijl de correcte berekening uitgaat van de laagste verwachte omgevingstemperatuur.

Reële degradatie van zonnepanelen merken na 10 jaar: wat zeggen de cijfers?

Op systemen die sinds 2013–2015 worden gevolgd, ligt de gemiddelde reële degradatie op 0,35–0,50%/jaar na het eerste jaar. Dat is gunstiger dan de typische garantiedrempel van 0,55%/jaar. LONGi-systemen uit 2017 zitten na zeven jaar op gemiddeld 0,38%/jaar, structureel beter dan de eigen garantiedocumenten. JA Solar-systemen uit vergelijkbare periodes liggen op 0,40–0,48%/jaar.

De uitschieters zitten bij vroege Chinese PERC-generaties (2014–2016) met 0,70–0,90%/jaar degradatie, waarbij claims door faillissement van de importeur niet werden gehonoreerd. De garantie biedt juridische zekerheid, maar alleen als het bedrijf er nog staat. Dat is de werkelijke reden om voor merken te kiezen met een stabiel Nederlands distributienetwerk. Meer over dit thema vindt u in ons artikel over degradatie en vermogensverlies over de jaren.

Btw-teruggave is in 2026 de enige landelijke financiële regeling voor particuliere aanschaf van losse zonnepanelen: het btw-tarief op installatie en levering bedraagt 0% voor woningen tot en met 240 m² dakoppervlak, vastgelegd via de Belastingdienst. Er is geen ISDE-subsidie voor losse panelen. Voor meer informatie over geldende regelingen zie Rijksoverheid over subsidies voor zonnepanelen.

Welke zonnepanelen merken passen bij welk terugverdienscenario na 2027?

De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027. Tot die datum saldeert u nog 100% van uw teruggeleverde stroom. Daarna ontvangt u alleen een terugleververgoeding van doorgaans €0,04–€0,08/kWh, terwijl u stroom inkoopt voor €0,28–€0,34/kWh. Het eigenverbruik wordt daarmee het enige echte rendementsgetal.

Een huishouden van 4.500–5.000 kWh/jaar verbruik, met een thuiswerker overdag, een 10 kWp-systeem op een zuiddak en een eigenverbruiksratio van 40–55%, haalt bij €0,30/kWh en systeemkosten van €7.000–€9.000 een terugverdientijd van zeven tot negen jaar. Dat scenario werkt ook na 2027.

Een huishouden van 3.500 kWh/jaar verbruik, overdag niemand thuis, een 8 kWp-systeem op een westzuiddak en een eigenverbruiksratio van slechts 25–30%, verliest na 2027 het rendement op de teruggeleverde 70–75%. De terugverdientijd loopt dan op naar 11–14 jaar. Mijn advies: dimensioneer in 2026 uw systeem op uw eigenverbruik, niet op maximale capaciteit. Oversalderen loont na 2027 niet meer. Zie ook het artikel over terugverdientijd berekenen in 2026.

Volgens CBS Statline bedraagt het gemiddelde elektriciteitsverbruik van een Nederlands huishouden circa 2.900–3.500 kWh per jaar, afhankelijk van huishoudgrootte. Milieu Centraal hanteert als vuistregel dat een gemiddeld huishouden met zonnepanelen circa 40% eigenverbruik realiseert zonder thuisbatterij of bewuste sturing.

Onze analyse: LONGi of JA Solar en wat rechtvaardigt het verschil?

Onze analyse: op een gemiddeld Nederlands zuiddak is het opbrengstverschil tussen LONGi Hi-MO X6 en JA Solar DeepBlue 4.0 op jaarbasis circa 20–40 kWh op een 10 kWp-systeem. Bij een stroomtarief van €0,30/kWh is dat €6–€12 per jaar. LONGi kost bij installateurs gemiddeld €0,02–€0,03/Wp meer dan JA Solar, wat op 10 kWp neerkomt op €200–€300 meerprijs. Die meerprijs verdient u bij gemiddelde omstandigheden in 15–25 jaar terug via opbrengst. Dat is zelden de doorslag in de rekening.

Waar LONGi wél concreet beter is: in bewolkte regio’s (Groningen, Zeeland, Noord-Holland) en op daken met beperkte ventilatie, twee situaties die in Nederland vaker voorkomen dan installateurs soms suggereren. Op een systeem dat al in de buurt van het eigenverbruiksplafond zit, verandert de Low-Light-meerwaarde echter niets meer aan het eigenverbruikspercentage. Dan weegt de inkoopprijs zwaarder. Het verschil boven €0,04/Wp is zelden terug te verdienen binnen de salderingsperiode die nog rest.

Samengevat: voor een bewolkt dak in het noorden of westen van Nederland heeft LONGi een aantoonbaar voordeel; voor een goed georiënteerd zuiddak in het midden of zuiden van het land is JA Solar bij gelijke installateurskwaliteit de scherpere keuze.

Conclusie en aanbeveling

De keuze tussen zonnepanelen merken draait in 2026 om drie variabelen: uw dakprofiel (oriëntatie, ventilatie, schaduw), uw eigenverbruiksratio na 2027, en de kwaliteit van het servicecontract van uw installateur. LONGi en JA Solar zijn voor de meeste Nederlandse huishoudens de sterkste keuze in het TOPCon-segment, met HJT als verantwoord alternatief voor kleine of thermisch belaste daken. Kies geen merk op basis van Tier 1-status of de laagste stikkerprijs, maar vraag om PVEL Scorecard-resultaten en zorg dat arbeidskosten bij garantievervanging zijn gedekt.

Dimensioneer uw systeem in 2026 op uw eigenverbruik, want oversalderen levert na 1 januari 2027 weinig op. Een 10 kWp-systeem voor een gezin van vier met een thuiswerker is realistisch; voor een eenpersoonshuishouden zonder dagsturing is 4–6 kWp vaak verstandiger.

Verdiep u verder via onze gidsen over de beste omvormer per paneelmerk, prijs per Wp slim vergelijken en het kiezen van een installateur.

Veelgestelde vragen over zonnepanelen merken

Welke zonnepanelen merken zijn het betrouwbaarst voor Nederlandse daken in 2026?

LONGi, JA Solar en REC Alpha scoren het meest consistent in onafhankelijke PVEL-tests en in Nederlandse monitoringdata; de werkelijke betrouwbaarheid staat of valt echter bij de Nederlandse importeur en de servicegarantie van uw installateur, niet bij het merk alleen.

Hoeveel kWh per Wp halen Nederlandse zonnepanelen gemiddeld op een zuiddak?

Op een zuiddak van 30° in Nederland haalt u gemiddeld 0,87–0,95 kWh/Wp per jaar, afhankelijk van merk, locatie en weerjaar; LONGi Hi-MO X6 zit in de praktijk op 0,91–0,95 kWh/Wp, Trina Vertex S+ op 0,87–0,91 kWh/Wp.

Is Tier 1 een garantie voor paneelkwaliteit?

Nee. Tier 1 is een Bloomberg NEF-classificatie gebaseerd op bankfinanciering, geen kwaliteitskeurmerk; voor een oordeel over paneelkwaliteit zijn IEC 61215-certificering en PVEL Scorecard-resultaten de juiste bronnen.

Dekt de fabrieksgarantie ook de arbeidskosten als een paneel vervangen moet worden?

Vrijwel nooit. Nagenoeg alle fabrieksgaranties dekken uitsluitend het paneel zelf; demontage, transport en herplaatsing kosten €150–€400 per paneel en komen voor rekening van de klant, tenzij de installateur dit contractueel heeft vastgelegd.

Wanneer zijn HJT-panelen de moeite waard ten opzichte van TOPCon?

HJT is aantoonbaar beter bij dakoppervlakken onder 20 m² (hogere Wp/m²) en bij thermisch belaste daken in Brabant of Zeeland; voor een normaal georiënteerd dak met voldoende ruimte weegt de meerprijs van €500–€1.000 niet op tegen de extra opbrengst.

Wat verandert er voor zonnepanelen na 1 januari 2027?

De salderingsregeling stopt op 1 januari 2027; daarna ontvangt u alleen nog een terugleververgoeding van €0,04–€0,08/kWh voor teruggeleverde stroom, terwijl stroom inkopen €0,28–€0,34/kWh kost, waardoor eigenverbruik het enige relevante rendementsgetal wordt.

Gratis gids · onafhankelijk
De Onafhankelijke Thuisbatterij Koopgids 2026
Welke thuisbatterij past bij jou, en loont die nog ná het einde van saldering in 2027? 8 merken eerlijk vergeleken, zonder verkooppraatje.
Download de gratis gids →

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.