Merkly Team
BroncontroleOnafhankelijk redactieteam
Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024
Cijfers gecontroleerd bij
De beste zonnepanelen voor een doorsnee Nederlands huishouden in 2026 zijn de LONGi Hi-MO X6 en de JA Solar DeepBlue 4.0 Pro, beide TOPCon-panelen met een celrendement van 21–23% en een marktprijs van €0,28–€0,38/Wp, waarbij de keuze voor het omvormermerk en de dakситуatie minstens zo zwaar weegt als het paneel zelf.
Korte samenvatting
- TOPCon domineert in 2026 met 60–70% van alle nieuwe installaties in Nederland; PERC daalt naar 20–25%.
- LONGi Hi-MO X6 (440 Wp) haalt op een zuiddak 35° in centraal Nederland 870–900 kWh/kWp/jaar; JA Solar DeepBlue 4.0 Pro zit op 855–890 kWh/kWp/jaar.
- Bij gedeeltelijke schaduw kost een standaard string-omvormer 8–15% systeemopbrengst; SolarEdge met P401-optimizers of Enphase IQ8 voorkomt dit.
- De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027; daarna ontvangt u vermoedelijk €0,04–€0,07/kWh terugleververgoeding.
Welke technologie leveren de beste zonnepanelen in 2026?
TOPCon is in 2026 de dominante technologie op de Nederlandse installatiemarkt. Naar schatting 60–70% van alle nieuw geplaatste panelen maakt gebruik van TOPCon-cellen, terwijl PERC is teruggevallen naar zo’n 20–25% en steeds minder wordt aangeboden. HJT (heterojunctie) blijft een niche met minder dan 10% marktaandeel.
De reden voor die TOPCon-dominantie is praktisch: een celrendement van 21–23% tegen een marktprijs van €0,28–€0,38/Wp geeft installateurs een goede marge en klanten een aantoonbare opbrengst. HJT biedt hogere celrendementen (24–25%), maar kost €0,45–€0,65/Wp. Die meerprijs verdient u pas terug als uw dakoppervlak werkelijk krap is. Op een mansardedak van 14 m² kan een HJT-systeem van REC jaarlijks zo’n 180 kWh meer leveren dan een vergelijkbare TOPCon-opstelling, maar het prijsverschil terugverdienen duurt dan nog 5–7 extra jaren. Voor daken onder de 20 m² en een budget boven €7.000 begint HJT pas echt interessant te worden.
Lees voor een uitgebreide technologievergelijking ook HJT zonnepanelen Nederland vs TOPCon: merken 2026 en PERC vs TOPCon zonnepanelen: welke kiest u in 2026?
Beste zonnepanelen per merk: opbrengst en prijs vergeleken
Op basis van monitoringsdata van systemen in Utrecht en Gelderland (zuidgericht, 35 graden helling, geen noemenswaardige schaduw) geeft het volgende beeld een eerlijk overzicht van de meest verkochte merken in 2026. Milieu Centraal hanteert voor centraal Nederland een referentiewaarde van 875 kWh/kWp/jaar voor goed georiënteerde systemen, wat aansluit bij wat in de praktijk gemeten wordt.
| Merk / Model | Technologie | Vermogen | kWh/kWp/jaar (NL) | Prijs/Wp | Max. degradatie/jaar | Productgarantie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LONGi Hi-MO X6 | TOPCon | 440 Wp | 870–900 | €0,30–€0,36 | ≤0,40% | 25 jaar |
| JA Solar DeepBlue 4.0 Pro | TOPCon | 430 Wp | 855–890 | €0,28–€0,35 | ≤0,45% | 25 jaar |
| REC Alpha (HJT) | HJT | 430–450 Wp | 890–930 | €0,50–€0,65 | ≤0,40% | 25 jaar |
| Qcells Q.PEAK DUO G11+ | TOPCon | 420–435 Wp | 860–895 | €0,38–€0,50 | ≤0,40% | 25 jaar |
| Generiek PERC (tweede tier) | PERC | 390–410 Wp | 820–855 | €0,22–€0,28 | ≥0,55% | 10–12 jaar |
Bij 10 panelen LONGi Hi-MO X6 (440 Wp) op een zuiddak in centraal Nederland levert het systeem jaarlijks 3.828–3.960 kWh. De JA Solar DeepBlue 4.0 Pro komt op 3.677–3.827 kWh. Het verschil bedraagt 50–150 kWh per jaar, wat reëel is maar bescheiden. Installatiekwaliteit, bekabeling en de keuze van de omvormer bepalen minstens evenveel als het merk van het paneel. Bekijk voor een gedetailleerde opbrengstberekening ook het artikel over 10 zonnepanelen opbrengst: realistische kWh in 2026.
Wanneer betaalt u voor merknaam en niet voor meetbare meerwaarde?
De grens ligt rond €0,50/Wp. Daarboven betaalt een particulier naar schatting 30–40% voor merkbeleving. De meetbare meerwaarde in extra kWh per jaar of lagere degradatie rechtvaardigt zelden meer dan €0,08–€0,12/Wp boven het Tier 1-basisniveau. Een betere omvormer of schaduwoptimizers leveren per geïnvesteerde euro meer op dan een duurder paneel van hetzelfde technologieniveau.
LONGi en JA Solar scoren in onafhankelijke tests van PVEL (PV Evolution Labs) en TÜV Rheinland consistent als Tier 1 en halen dezelfde of hogere opbrengsten dan veel Europese merken. Het idee dat “Europese panelen meer opleveren” klopt aantoonbaar niet. Zie de openbare PVEL Scorecard voor onafhankelijke prestatiedata.
Beste zonnepanelen bij schaduw: welk systeem past?
Voor een rijtjeshuis met schaduw van een dakkapel of schoorsteen werkt een standaard string-omvormer slecht. Bij 2–3 beschaduwde panelen in een string van 10 verliest zo’n omvormer op die panelen 15–35% productie, wat systeembreed 8–15% minder opbrengst betekent. Op een systeem van 4.000 kWh/jaar is dat 320–600 kWh minder per jaar.
Tegen het huidige salderingsvoordeel van €0,23–€0,28/kWh (afhankelijk van uw contract) loopt u daarmee €74–€168 per jaar mis. Over vijf jaar tot het einde van de salderingsregeling is dat €370–€840. De twee zinvolle alternatieven zijn SolarEdge met P401-optimizers of Enphase IQ8 micro-omvormers. SolarEdge is doorgaans €200–€400 goedkoper in aanschaf bij een standaard rijtjeshuis met één schaduwbron. Enphase scoort beter bij complexe dakvormen met meerdere oriëntaties.
Voor wie wil verdiepen: SolarEdge of Enphase bij schaduw op dak: wat kiest u? zet beide systemen grondig naast elkaar.
Welke merk-omvormercombinaties presteren het best?
Uit praktijkervaring met Nederlandse installaties tekenen zich drie combinaties af die structureel goed presteren:
- LONGi Hi-MO X6 + Huawei SUN2000: beste prijs-kWh-verhouding. Systeemkosten €5.500–€7.500 voor 8–10 panelen, uitstekende monitoring via de FusionSolar-app en een breed installateursnetwerk.
- JA Solar DeepBlue 4.0 Pro + SolarEdge HD-Wave met P401-optimizers: zinvol bij gedeeltelijke schaduw. De meerprijs van €600–€1.000 ten opzichte van een pure string-opstelling is bij 2–3 beschaduwde panelen gerechtvaardigd.
- LONGi + Enphase IQ8: duurste optie met een meerprijs van €1.200–€2.000, alleen te rechtvaardigen bij complexe dakvormen of een 25-jaar garantiebehoefte.
Wat u moet vermijden: JA Solar of LONGi combineren met een goedkope Chinese no-name omvormer zonder Nederlandse servicedesk. De monitoring is onbetrouwbaar en data valt na firmware-updates soms wekenlang weg. Ook het combineren van Enphase-panelen met een Huawei-omvormer is geen officieel systeem en levert compatibiliteitsproblemen bij garantieclaims.
Samengevat: LONGi + Huawei is de goedkoopste betrouwbare combinatie (€5.500–€7.500); LONGi + Enphase de duurste met de langste garantiedekking (€7.300–€9.500).
Beste zonnepanelen na 2027: wat verandert er door het einde van de saldering?
De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027, in één keer. Vóór die datum saldeert u nog 100% van teruggeleverde stroom. Daarna ontvangt u vermoedelijk €0,04–€0,07/kWh netto als terugleververgoeding. Dat verandert de rekening fundamenteel: de waarde van teruggeleverde stroom daalt met 70–80% ten opzichte van de huidige situatie.
Na 2027 verschuift de logica volledig naar zelfconsumptie. Systemen die overdag zoveel mogelijk stroom zelf verbruiken, zijn dan het meest rendabel. Enphase IQ8 micro-omvormers bieden betere fase-monitoring per paneel, wat slim energiebeheer vergemakkelijkt. Gecombineerd met een dynamisch contract en een thuisbatterij maximaliseert u het eigen verbruik overdag. Lees meer over de combinatie van zonnepanelen en opslag in het artikel zonnepanelen thuisbatterij welk merk: combinaties.
Bij een laag eigen verbruik overdag is de businesscase na 2027 verzwakt. De rekentool van Milieu Centraal toont wat een installatie na 2027 werkelijk oplevert zonder aanpassing van het verbruikspatroon. Wie nu investeert, doet er goed aan de systeemgrootte te beperken tot wat overdag direct verbruikt wordt, of de aanschaf van een thuisbatterij mee te plannen.
Welke garantievoorwaarden zijn het meest relevant voor een 25-jaar-horizon?
Voor wie 15–25 jaar vooruitdenkt, zijn twee garantieparameters leidend. Ten eerste de productgarantie: minimaal 15 jaar, bij voorkeur 25 jaar zoals REC en Qcells bieden. Ten tweede de lineaire vermogensgarantie: maximaal 0,4% degradatie per jaar. Op een systeem van 4.400 Wp (10 panelen van 440 Wp) scheelt het verschil tussen 0,4% en 0,55% degradatie over 25 jaar 3.000–4.500 kWh cumulatief, ofwel ruwweg een jaarsalaris aan elektriciteit voor een gemiddeld huishouden. Enphase biedt 25 jaar productgarantie op zijn micro-omvormers, wat uniek is op de markt.
Voor PID-resistentie (Potential Induced Degradation) geldt dat daken met hogere vochtigheidsblootstelling, zoals aan de kust in Zeeland of Noord-Holland, extra profiteren van sterkere encapsulatiespecificaties. Controleer dit in het datasheet voordat u een keuze maakt. Meer hierover leest u in zonnepanelen IP68 PID-resistentie merken vergelijken.
Garantierisico’s: welk merk is het minst riskant voor een Nederlandse consument?
De risikovolgorde bij garantieclaims loopt van hoog naar laag: het hoogste risico zit bij een Chinese fabrikant met alleen een Nederlandse importeur als tussenschakel. De importeur kan failliet gaan. Een gezin in Overijssel wachtte 14 maanden op erkenning van een garantieclaim nadat de importeur was opgeheven, en de Chinese fabrikant betaalde vervolgens alleen vervangingskosten; de €400–€600 arbeidskosten voor herinstallatie kwamen volledig voor eigen rekening.
Europese merken zonder Nederlandse vestiging vormen het tweede risico: claimafhandeling verloopt via buitenlandse klantenservice en is in de praktijk traag. Tier 1-merken met directe Nederlandse of Europese claimafhandeling, zoals REC (via Noorse moeder) of Qcells (Europese productie en service), zijn het minst riskant. Controleer altijd of de fabrieksgarantie ook de arbeidskosten voor demontage en herinstallatie dekt. In de meeste garantiedocumenten staat dit niet, en een claim kost dan €300–€700 extra. Zie ook zonnepaneel garantie claimen Nederland: hoe werkt het? voor de praktische stappen.
Mythe: hoger Wp-vermogen is altijd beter voor kleine daken
Een 460 Wp-paneel is fysiek nauwelijks groter dan een 420 Wp-paneel. Het verschil zit in celrendement: 420 Wp correspondeert met ongeveer 21,5% celrendement, 440 Wp met 22,5% en 460 Wp met 23–23,5%. Per paneel scheelt dat 2–3% in afmeting.
Hogere Wp maakt alleen een meetbaar verschil wanneer uw dak werkelijk grenstevol is én u meer panelen kwijt kunt dankzij die kleinere afmeting. Dat speelt bij daken onder de 18 m². In alle andere gevallen geldt: als u al 10 panelen kwijt kunt en de omvormer is gelimiteerd op bijvoorbeeld 3.600 W, dan clipt de omvormer bij vol zon het extra vermogen weg. De 460 Wp levert dan evenveel als de 440 Wp. Bij minstens 30% van de Nederlandse installaties vormt de omvormer de bottleneck, niet het paneel. Controleer altijd de DC/AC-ratio van uw systeem voordat u voor hogere Wp kiest.
Beste zonnepanelen per situatie: onze analyse
Onze analyse: wie in 2026 investeert in zonnepanelen voor een gemiddeld Nederlands rijtjeshuis zonder complexe schaduw, haalt de beste prijs per kWh over 10 jaar met LONGi Hi-MO X6 gecombineerd met een Huawei SUN2000 string-omvormer. Bij €6.000–€7.000 all-in voor 8–10 panelen en een jaaropbrengst van 3.500–3.900 kWh ligt de terugverdientijd vóór 2027 op 6–8 jaar. Na 2027 daalt de terugverdienwaarde van teruggeleverde stroom, maar wie 60–70% van zijn opwek zelf verbruikt, blijft rendabel op een horizon van 15 jaar. De keuze voor SolarEdge met optimizers is €600–€1.000 duurder maar rechtvaardigt zich bij één noemenswaardige schaduwbron; Enphase is de duurste keuze (€1.200–€2.000 meerprijs) en loont alleen bij complexe daken of een uitdrukkelijke behoefte aan 25-jaar omvormergarantie. Investeer liever in een betere omvormer of optimizers dan in een duurder paneel van hetzelfde technologieniveau.
Subsidie voor de aanschaf van losse zonnepanelen is er voor particulieren niet via de ISDE. U heeft wel recht op het btw-nultarief (0% btw op levering én installatie van zonnepanelen op woningen), wat feitelijk een korting van 21% betekent ten opzichte van de prijs vóór 2023. Zie voor een volledig subsidieoverzicht het artikel zonnepaneel subsidie 2026: welke regelingen gelden nog?
Voor wie zijn keuze verder wil onderbouwen met merkspecifieke data: de beste omvormer zonnepanelen: merken en keuze 2026 en de terugverdientijd berekenen in 2026 zijn de logische vervolgstappen.
Netcongestie speelt in Noord-Holland en Groningen een reële rol: Netbeheer Nederland bevestigt dat netbeheerders in congestiegebieden terugleverlimieten opleggen. In die regio’s loont het bewust een kleiner systeem te kiezen met hogere zelfconsumptie, gecombineerd met een omvormer met exportlimitering zoals Huawei of SolarEdge.
Conclusie: zo kiest u de beste zonnepanelen voor uw situatie
Voor de meeste Nederlandse huishoudens zijn LONGi Hi-MO X6 of JA Solar DeepBlue 4.0 Pro in 2026 de verstandigste keuze: meetbaar goede kwaliteit, Tier 1-classificatie en een prijs van €0,28–€0,38/Wp. Kies daarna uw omvormer op basis van uw dak: Huawei bij een schaduwvrij zuidgericht dak, SolarEdge bij één schaduwbron, Enphase bij complexe geometrie of een 25-jaar garantiebehoefte. Controleer voor de aanschaf altijd de DC/AC-ratio, de degradatiegarantie en of de fabrieksgarantie arbeidskosten dekt.
Wie nu investeert, doet er verstandig aan al na te denken over het eigen verbruik ná 1 januari 2027. De salderingsregeling stopt dan volledig, en de terugverdienwaarde van teruggeleverde stroom daalt naar €0,04–€0,07/kWh. Een systeem dat is afgestemd op zelfconsumptie, eventueel aangevuld met een thuisbatterij, presteert op de langere termijn beter dan een maximaal groot systeem dat vrijwel alles teruglevert.
Veelgestelde vragen over de beste zonnepanelen
Welke zonnepanelen zijn in 2026 het beste voor een standaard Nederlands rijtjeshuis?
LONGi Hi-MO X6 (440 Wp) gecombineerd met een Huawei SUN2000 string-omvormer geeft de beste prijs per kWh op een schaduwvrij zuidgericht dak, met een systeemprijs van €5.500–€7.500 voor 8–10 panelen. Bij gedeeltelijke schaduw voegt u SolarEdge-optimizers toe of kiest u voor Enphase IQ8 micro-omvormers.
Hoeveel kWh leveren 10 zonnepanelen op een zuiddak in Nederland?
Op een zuidgericht dak met 35 graden helling in centraal Nederland levert een systeem van 10 LONGi Hi-MO X6-panelen (440 Wp) gemiddeld 3.828–3.960 kWh per jaar; JA Solar DeepBlue 4.0 Pro (430 Wp) zit op 3.677–3.827 kWh. Milieu Centraal hanteert 875 kWh/kWp/jaar als referentie voor goed georiënteerde systemen in centraal Nederland.
Wat is het verschil tussen TOPCon, HJT en PERC zonnepanelen?
TOPCon haalt 21–23% celrendement voor €0,28–€0,38/Wp en domineert met 60–70% de Nederlandse markt. HJT haalt 24–25% celrendement maar kost €0,45–€0,65/Wp en is pas lonend bij daken kleiner dan 20 m². PERC is goedkoper maar heeft een hogere degradatie (≥0,55%/jaar) en kortere productgaranties.
Welke omvormer past het best bij mijn zonnepanelen als ik schaduw heb?
Bij één schaduwbron (dakkapel, schoorsteen) is SolarEdge met P401-optimizers de kostenefficiëntste keuze, €200–€400 goedkoper in aanschaf dan Enphase bij een standaard rijtjeshuis. Enphase IQ8 micro-omvormers zijn beter bij meerdere dakoriëntaties of als u 25 jaar omvormergarantie wilt.
Verandert de beste keuze van zonnepanelen na het einde van de saldering in 2027?
Ja. De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027; daarna ontvangt u vermoedelijk €0,04–€0,07/kWh terugleververgoeding in plaats van de huidige salderingswaarde. Na 2027 loont een systeem dat zoveel mogelijk stroom overdag zelf verbruikt, eventueel met een thuisbatterij, meer dan een groot systeem dat vrijwel alles teruglevert.
Is een hoger Wp-vermogen per paneel altijd beter voor een klein dak?
Alleen als uw dak werkelijk vol is en u meer panelen kwijt kunt door de iets kleinere afmeting van een 460 Wp-paneel ten opzichte van een 420 Wp-paneel. Bij minstens 30% van de Nederlandse installaties vormt de omvormer de bottleneck, niet het paneel, waardoor extra Wp-vermogen niet tot extra opbrengst leidt.
Is er in 2026 een subsidie voor zonnepanelen voor particulieren?
Voor losse zonnepanelen bestaat geen ISDE-subsidie voor particulieren. U profiteert wel van het btw-nultarief: levering én installatie van zonnepanelen op woningen is belast tegen 0% btw, wat neerkomt op een effectieve korting van 21% ten opzichte van het reguliere tarief. Kijk op Rijksoverheid.nl voor de actuele voorwaarden.
