Merkly Team
BroncontroleOnafhankelijk redactieteam
Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024
Cijfers gecontroleerd bij
De beste zonnepanelen voor een gemiddeld Nederlands huishouden zijn in 2026 de LONGi Hi-MO 6 (445 Wp TOPCon) of de JA Solar DeepBlue 4.0 Pro (420–430 Wp PERC/TOPCon), afhankelijk van budget, dakoriëntatie en of er schaduw aanwezig is.
Korte samenvatting
- Een 10-panelensysteem met JA Solar kost all-in €3.800–€4.500; met LONGi €4.500–€5.400 (2026, inclusief btw-teruggave).
- LONGi TOPCon levert per paneel op een zuidgericht dak 35–55 kWh/jaar meer dan JA Solar PERC; bij 10 panelen is dat €21–€33 extra per jaar bij €0,06/kWh terugleververgoeding.
- Vanaf 1 januari 2027 stopt de salderingsregeling volledig; zelfconsumptie wordt twee à drie keer waardevoller dan teruglevering.
- Bij meer dan 10–15% schaduw op het dak is SolarEdge met P401-optimizers of Enphase IQ8 micro-omvormers de betere keuze boven een standaard stringomvormer.
Welke beste zonnepanelen passen bij uw daktype en situatie?
De vraag welk merk het beste scoort heeft geen universeel antwoord. Twee factoren bepalen de uitkomst meer dan het merk zelf: de oriëntatie van uw dak en de aanwezigheid van schaduw. Op basis van praktijkmetingen en PVGIS-simulaties voor het Nederlandse klimaat werken de volgende aanbevelingen voor de meeste situaties goed.
Voor een rijtjeshuis met oost-west dak zonder noemenswaardig schaduw volstaat JA Solar DeepBlue 4.0 Pro of LONGi Hi-MO 6 in combinatie met een dual-MPPT stringomvormer zoals Fronius Symo GEN24. Een oost-west opstelling bereikt een iets lagere totale kWh-opbrengst dan een zuidsysteem, maar spreidt de productie breder over de dag. Dat voordeel wordt na 2027 financieel relevanter: wie overdag weinig thuis is en weinig zelfconsumptie heeft, haalt meer waarde uit een gespreide curve dan uit een hoge piek rond de middag. Lees meer over dit onderwerp in ons artikel over zonnepanelen op oost-west dak versus zuiddak.
Voor een vrijstaande woning met zuiddak en lichte schaduw (bijvoorbeeld van een schoorsteen) verschuift het advies naar LONGi Hi-MO 7 of Trina Vertex S+ gecombineerd met SolarEdge HD-Wave en P401-optimizers. De slimme keuze daarbij: plaats de optimizers alleen op de panelen die daadwerkelijk schaduw ontvangen, niet op het hele systeem. Dat scheelt €300–€600 op de totale installatieprijs. Meer uitleg over wanneer optimizers of micro-omvormers zinvol zijn, staat in ons vergelijkingsartikel SolarEdge of Enphase bij schaduw op uw dak.
Opbrengstverschil LONGi vs JA Solar per provincie
Op een zuidgericht pannendak van 35 graden levert een enkel LONGi Hi-MO 6 (445 Wp TOPCon) jaarlijks 415–430 kWh in Groningen, 440–460 kWh in Utrecht en 470–490 kWh in Zeeland. Een vergelijkbaar JA Solar PERC-paneel van 420 Wp presteert 35–55 kWh per paneel lager. Schaal dat op naar een systeem van 10 panelen: het verschil bedraagt dan 350–550 kWh per jaar. Bij de huidige terugleververgoeding van €0,06/kWh gaat het om €21–€33 per jaar. Op jaarbasis is dat niet spectaculair. De werkelijke meerwaarde van LONGi TOPCon zit in de hogere opbrengst bij diffuus licht, juist relevant in Groningen en in de wintermaanden. Bekijk voor meer maandelijkse opbrengstcijfers ons overzicht van de beste maanden voor zonnepanelenopbrengst.
Samengevat: LONGi levert in Zeeland per paneel tot 490 kWh/jaar, in Groningen tot 430 kWh/jaar; JA Solar PERC zit daar 35–55 kWh onder.
Wat zijn de beste zonnepanelen qua prijs en terugverdientijd?
De all-in systeemprijzen voor een 10-panelensysteem (circa 4–4,5 kWp) variëren in 2026 sterk per merk en omvormerkeuze. JA Solar gecombineerd met een Growatt of GoodWe omvormer kost €3.800–€4.500 all-in. LONGi Hi-MO 6 of 7 met Fronius of SolarEdge komt op €4.500–€5.400. SunPower Maxeon met Enphase micro-omvormers vraagt al snel €6.750–€8.500 voor hetzelfde systeemformaat.
Bij een jaarlijks elektriciteitsverbruik van 3.500 kWh en saldering tot eind 2026, gevolgd door uitsluitend een terugleververgoeding van €0,05–€0,09/kWh, bedraagt de terugverdientijd voor JA Solar circa 6–8 jaar, voor LONGi 7–9 jaar en voor SunPower 11–14 jaar. De btw-teruggave via de nul-btw-route (waarbij u bij aanschaf al 0% btw betaalt) verbetert alle scenario’s met €700–€1.500. Raadpleeg de Belastingdienst voor de actuele voorwaarden van de btw-vrijstelling op zonnepanelen voor particulieren.
| Merk / omvormer | All-in prijs 10 panelen | Prijs per Wp | Terugverdientijd | Garantie paneel |
|---|---|---|---|---|
| JA Solar + Growatt/GoodWe | €3.800–€4.500 | €0,85–€1,00 | 6–8 jaar | 12 jaar product / 25 jaar vermogen |
| LONGi + Fronius/SolarEdge | €4.500–€5.400 | €1,00–€1,20 | 7–9 jaar | 12 jaar product / 25 jaar vermogen |
| Trina Vertex S+ + SolarEdge | €4.200–€5.200 | €0,95–€1,15 | 7–9 jaar | 12 jaar product / 25 jaar vermogen |
| SunPower Maxeon + Enphase | €6.750–€8.500 | €1,50–€1,90 | 11–14 jaar | 25 jaar product / 25 jaar vermogen |
De vermogensgarantie van 25 jaar bij LONGi en JA Solar is op papier vergelijkbaar, maar de afdwingbaarheid verschilt. LONGi heeft een Europees kantoor in Amsterdam; JA Solar opereert via een Europese handelsarm. Dat maakt een garantieclaim vanuit Nederland aanzienlijk praktischer dan bij merken die uitsluitend via een Nederlandse importeur werken. Trina Solar en Canadian Solar zijn in principe ook afdwingbaar, maar wanneer een importeur failliet gaat, loopt u het risico met garantiepapieren te zitten die in de praktijk niets waard zijn. Tussen 2019 en 2023 zijn meerdere gevallen bekend waarbij klanten in Friesland en Limburg precies in die situatie belandden, na faillissementen van kleinere installateurs en importeurs in de nasleep van de COVID-piekinstallaties.
Samengevat: JA Solar en LONGi bieden de gunstigste verhouding tussen prijs en afdwingbare garantie voor een Nederlands huishouden in 2026.
Wanneer zijn SolarEdge of Enphase de beste zonnepanelen-combinatie?
Een standaard stringomvormer werkt uitstekend zolang alle panelen in een string vergelijkbare instraling ontvangen. Zodra meer dan 10–15% van het dakoppervlak regelmatig schaduw krijgt, of twee of meer panelen in één string worden geraakt door een schoorsteen, dakraam of boom, lijdt het hele systeem onder de zwakste schakel. Op dat moment is de overstap naar SolarEdge HD-Wave met P300/P401-optimizers of Enphase IQ8 micro-omvormers financieel te rechtvaardigen.
De meerprijs bedraagt doorgaans €250–€450 per kWp geïnstalleerd vermogen ten opzichte van een basisstringomvormer van Growatt of Fronius. Voor een typisch 4 kWp-systeem betekent dat €1.000–€1.800 extra. Die investering verdient zich terug als schaduw zonder optimizers 15–25% opbrengstverlies zou veroorzaken. Enphase IQ8 heeft daarboven een praktisch voordeel dat zelden wordt uitgesproken: wanneer één micro-omvormer uitvalt, blijft de rest van het systeem produceren. Bij oudere rijtjeswoningen in Noord-Holland en Utrecht, waar dakramen en schoorstenen de norm zijn, is dat geen theoretisch risico.
Voor wie twijfelt tussen string en micro, biedt ons artikel zonnepanelen met micro-omvormers versus string een gedetailleerd kostenvergelijk. De beste omvormermerken voor het Nederlandse klimaat staan uitgewerkt in ons overzicht van de beste omvormer zonnepanelen in 2026.
Hoe beïnvloedt de salderingsafbouw de keuze voor de beste zonnepanelen?
De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027, in één keer en zonder stapsgewijze afbouw. Vanaf dat moment ontvangt u voor teruggeleverde stroom uitsluitend een terugleververgoeding van doorgaans €0,05–€0,09/kWh, terwijl u voor stroom van het net €0,28–€0,35/kWh betaalt. Zelfconsumptie wordt daarmee twee à drie keer waardevoller dan teruglevering. Dat verandert de optimale systeemkeuze voor verschillende huishoudtypes.
Gezinnen met hoog dagverbruik, die thuiswerken, een warmtepomp of laadpaal gebruiken, merken weinig verschil in strategie: investeer in voldoende vermogen op het zuiden en maximaliseer de opbrengst overdag. Voor hen blijft LONGi Hi-MO 6 of 7 op een zuiddak de meest logische keuze. Voor een gepensioneerd stel in Zeeland dat overdag weinig thuis is, verandert de rekening: een kleiner systeem of een oost-west opstelling met gespreide opbrengst levert na 2027 meer financieel rendement dan een oversized zuidsysteem met hoge teruglevering. Een 8 kWp-systeem dat grotendeels teruggeleverd wordt, verdient na 2027 beduidend langzamer terug dan een compact 3–4 kWp-systeem met hoge zelfconsumptie. Meer over dit scenario staat in ons artikel zonnepanelen saldering afbouw: welk merk kiest u.
Welke certificeringen onderscheiden de beste zonnepanelen echt?
IEC 61215 (mechanische en elektrische duurzaamheid) en IEC 61730 (veiligheid) zijn absolute minimumvereisten voor elk paneel dat in Nederland legaal verkocht wordt. Ze zijn noodzakelijk, maar zeggen niets over hoe een merk scoort ten opzichte van de concurrent. Wie een paneel op basis van certificeringen wil beoordelen, kijkt beter naar twee andere bronnen.
De PID-resistentietest (IEC TS 62804) is wél onderscheidend: panelen die deze test hebben doorstaan, presteren beter in systemen met hogere spanning en verliezen minder vermogen door Potential Induced Degradation over de jaren. LONGi, JA Solar en Trina scoren in onafhankelijke tests van PVEL (PV Evolution Labs) en TÜV Rheinland doorgaans goed op degradatiemetingen die verder gaan dan de IEC-normen. Dat zijn de twee meetinstanties die werkelijk onderscheidend zijn.
MCS-certificering, die u regelmatig op productsheets ziet, is een Brits keurmerk zonder juridische of garantie-technische betekenis in Nederland. Hetzelfde geldt voor fabrieksspecifieke labels als “Smart PV” of “ISO 9001 productielocatie”. Ze zijn geen reden om een merk te kiezen of af te wijzen. Zie voor een volledig overzicht van zinvolle en zinloze certificeringen ons artikel over zonnepanelen certificering merken vergelijken.
Drie hardnekkige mythes over de beste zonnepanelen ontkracht
Mythe 1: meer Wp betekent altijd meer opbrengst. Wp is een piekwaarde gemeten onder laboratoriumomstandigheden (STC: 25°C, 1.000 W/m²). In Nederland liggen de werkelijke omstandigheden daar ver van af. Een paneel van 440 Wp met een temperatuurcoëfficiënt van –0,30%/°C levert op warme zomerdagen meer dan een 450 Wp-paneel met –0,37%/°C. PVGIS-simulaties bevestigen dit patroon consistent. Meer uitleg over dit verschil staat in ons artikel over de temperatuurcoëfficiënt van zonnepanelen per merk.
Mythe 2: Nederland is te bewolkt voor zonnepanelen. Volgens CBS Statline haalt een gemiddeld Nederlands systeem 850–950 kWh per geïnstalleerde kWp per jaar. Dat is internationaal respectabel. Moderne TOPCon- en PERC-panelen zijn geoptimaliseerd voor diffuus licht en werken dus ook goed op bewolkte dagen.
Mythe 3: een groter systeem verdient altijd sneller terug. Na 2027 geldt dit niet meer voor huishoudens met weinig zelfconsumptie. Een tweepersoonshuishouden in Drenthe met 2.200 kWh jaarverbruik verdient een 4 kWp-systeem sneller terug dan een 8 kWp-systeem, omdat de extra teruglevering na de salderingsafbouw nauwelijks rendement oplevert.
Wat zijn de meest voorkomende installatiefouten bij goedkope systemen?
De drie fouten die in de praktijk het vaakst leiden tot structureel opbrengstverlies van meer dan 8% zijn de volgende. Ten eerste fout gestringsterde systemen: panelen met verschillende oriëntatie of hellingshoek in één string koppelen, een klassiek probleem bij oost-west-daken met een goedkope single-MPPT omvormer van Growatt of Sofar. Ten tweede te dunne of te lange bekabeling, wat een spanningsverlies van 3–6% veroorzaakt. Dit komt met name voor bij combinaties van witte-merk-omvormers met minder bekende Chinese panelen. Ten derde ontbrekende of incorrecte aarding, wat DC-lekstromen kan veroorzaken waardoor het systeem zichzelf in veiligheidsstand zet.
De meest risicovolle combinaties zijn generieke Aziatische panelen (geen tier-1) met GoodWe of Sofar omvormers, geïnstalleerd door éénmansbedrijven zonder NEN1010-certificering. Bij LONGi of JA Solar zijn de panelen zelf zelden de oorzaak van problemen. De installatie is het zwakke punt, niet het paneel. Vraag bij een offerte altijd schriftelijk om bewijs van NEN1010-certificering van de installateur en een direct contract met de Europese vestiging van het paneelmerk.
Hoeveel degraderen de beste zonnepanelen na 10 jaar?
TOPCon-panelen presteren op basis van laboratoriumdata en vroege veldmetingen na 10 jaar naar schatting 1,5–2,5 procentpunten beter in vermogensbehoud dan PERC: TOPCon zit dan rond 91–93%, PERC op 89–91%. In het Nederlandse klimaat, dat relatief koel en diffuus is, is het verschil kleiner dan in warme klimaten. PERC heeft meer last van LID (Light Induced Degradation) bij hogere temperaturen, een probleem dat in Nederland minder pregnant speelt. Zie voor een volledig beeld ons artikel over zonnepanelen degradatie en vermogensverlies over de jaren.
Bij een systeemprijs van €1,00–€1,20/Wp exclusief btw voor een 4 kWp-systeem (€4.000–€4.800) schuift het degradatievoordeel van TOPCon de terugverdientijd met hooguit 0,5–1 jaar naar voren. Dat is reëel, maar bescheiden. Wie voor TOPCon kiest, doet dat terecht vanwege de hogere piekopbrengst per vierkante meter, niet vanwege dramatisch betere degradatiecijfers.
Onafhankelijke degradatietests van PVEL (PV Evolution Labs) en TÜV Rheinland gaan verder dan de IEC-normen en zijn de meest betrouwbare vergelijkingsbron voor wie langetermijn vermogensbehoud wil beoordelen. LONGi, JA Solar en Trina Solar scoren in die tests doorgaans boven het gemiddelde.
Conclusie: zo kiest u de beste zonnepanelen voor uw situatie
Onze analyse: Voor de meeste Nederlandse huishoudens leidt een 10-panelensysteem met JA Solar DeepBlue 4.0 Pro of LONGi Hi-MO 6, gecombineerd met een dual-MPPT Fronius Symo GEN24 of vergelijkbare omvormer, tot de laagste all-in kosten met een solide garantieroute. Het TOPCon-voordeel van LONGi rechtvaardigt de meerprijs van €700–€900 ten opzichte van JA Solar PERC als u in Groningen woont of een dak heeft dat gevoelig is voor temperatuurwisseling. In Zeeland of op een schaduwvrij zuiddak is dat verschil kleiner. Kies SolarEdge of Enphase uitsluitend als uw dak structureel meer dan 10–15% schaduw heeft. En dimensioneer het systeem na 2027 op uw eigen verbruik, niet op maximale teruglevering.
Meer over de specifieke situatie van uw daktype: bekijk ons overzicht voor de beste zonnepanelen per situatie in 2026. Voor de omvormerkeuze verwijzen wij naar ons artikel over de beste omvormer zonnepanelen: merken en typen in 2026. En voor een concreet kostenplaatje van uw eigen systeem helpt onze gids zonnepanelen terugverdientijd berekenen in 2026.
Vraag bij elke installateur schriftelijk om bewijs van NEN1010-certificering en een direct contractrelatie met de Europese vestiging van het paneelmerk. Dat is de meest onderschatte stap in de aankoopbeslissing.
Veelgestelde vragen over de beste zonnepanelen
Welke zonnepanelen zijn in 2026 de beste koop voor een gemiddeld Nederlands huishouden?
Voor de meeste huishoudens zijn LONGi Hi-MO 6 (445 Wp TOPCon) of JA Solar DeepBlue 4.0 Pro de beste keuze, met een all-in systeemprijs van €3.800–€5.400 voor 10 panelen en een terugverdientijd van 6–9 jaar bij 3.500 kWh jaarverbruik.
Wat is het verschil in jaaropbrengst tussen LONGi TOPCon en JA Solar PERC?
Op een zuidgericht dak van 35 graden levert LONGi TOPCon per paneel 35–55 kWh meer per jaar dan JA Solar PERC; bij 10 panelen is dat 350–550 kWh verschil, wat bij €0,06/kWh terugleververgoeding neerkomt op €21–€33 per jaar.
Wanneer zijn SolarEdge of Enphase micro-omvormers de betere keuze boven een stringomvormer?
Zodra meer dan 10–15% van het dakoppervlak regelmatig schaduw ontvangt, of twee of meer panelen in een string worden geraakt door een schoorsteen of dakraam, loont de overstap naar SolarEdge met optimizers of Enphase IQ8; de meerprijs bedraagt €250–€450 per kWp geïnstalleerd vermogen.
Hoe verandert de stopzetting van de salderingsregeling per 1 januari 2027 mijn paneelkeuze?
Zelfconsumptie wordt twee à drie keer waardevoller dan teruglevering; huishoudens met laag dagverbruik profiteren meer van een kleiner systeem of oost-west oriëntatie dan van een oversized zuidsysteem, terwijl voor gezinnen met hoog dagverbruik de strategie nauwelijks verandert.
Zijn de garanties van LONGi en JA Solar afdwingbaar vanuit Nederland?
Ja, LONGi heeft een Europees kantoor in Amsterdam en JA Solar een Europese handelsarm, waardoor garantieclaims via een Nederlandse rechtspersoon kunnen lopen; kies altijd een installateur met een direct contract met de Europese vestiging en vraag dit schriftelijk vóór ondertekening van de offerte.
Welke certificering onderscheidt goede zonnepanelen echt van slechte?
IEC 61215 en IEC 61730 zijn minimumvereisten die elk serieus merk heeft; de PID-resistentietest (IEC TS 62804) en onafhankelijke PVEL- of TÜV Rheinland-degradatietests zijn de enige certificeringen die werkelijk onderscheidend zijn voor de Nederlandse markt.
Hoe groot is het degradatieverschil tussen TOPCon en PERC na 10 jaar?
TOPCon presteert na 10 jaar naar schatting 1,5–2,5 procentpunten beter in vermogensbehoud dan PERC (91–93% vs 89–91%); in het Nederlandse klimaat is dit verschil kleiner dan in warme klimaten, en het schuift de terugverdientijd met hooguit 0,5–1 jaar naar voren.
