Ga naar inhoud
Techniek

Beste maanden zonnepanelen: opbrengst per maand

Beste maanden zonnepanelen uitgelegd: per maand kWh-opbrengst voor Groningen, Randstad en Zeeland. Met reële benchmarks en zelfverbruiktips voor 2026.

Beste maanden zonnepanelen: opbrengst per maand

Merkly Team

Broncontrole

Onafhankelijk redactieteam

Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024

Laatst bijgewerkt:

Cijfers gecontroleerd bij

CBSACMRVOMilieu CentraalNetbeheer NederlandRijksoverheid
Geen betaalde vermeldingenOnze werkwijze

De beste maanden voor zonnepanelen in Nederland zijn juni en juli: een zuidgericht systeem van 3,7 kWp levert in die maanden gemiddeld 430–510 kWh, terwijl december slechts 45–70 kWh oplevert, een factor 6 tot 8 verschil op jaarbasis.

Korte samenvatting

  • Juni en juli zijn de topmaanden: 430–510 kWh per maand voor 10 panelen van 370 Wp op zuiddak.
  • December en januari zijn de zwakste maanden: 45–95 kWh totaal, een correcte installatie, geen storing.
  • Zeeland heeft structureel 10–15% meer instraling dan Groningen (bron: PVGIS/KNMI-data).
  • Mei is voor zelfverbruik vaak waardevoller dan augustus: thuisverbruik is hoger, overschot lager.

Wat zijn de beste maanden voor zonnepanelen in Nederland?

Juni en juli zijn de productiefste maanden. De daglengte is maximaal, de zonnestand het hoogst en er vallen statistisch gezien de meeste zonnige dagen. Voor een systeem van 10 × 370 Wp (3,7 kWp) op een zuiddak met 35° helling levert een gemiddeld jaar per maand het volgende op (bandbreedte Groningen–Zeeland):

MaandOpbrengst (kWh)Gem. per dagAandeel jaartotaal
Januari55–801,8–2,6 kWh~2%
Februari95–1303,4–4,6 kWh~3%
Maart200–2606,5–8,4 kWh~7%
April320–39010,7–13,0 kWh~11%
Mei390–46012,6–14,8 kWh~13%
Juni420–49014,0–16,3 kWh~14%
Juli430–51013,9–16,5 kWh~14%
Augustus380–45012,3–14,5 kWh~13%
September270–3309,0–11,0 kWh~9%
Oktober150–2004,8–6,5 kWh~6%
November70–1002,3–3,3 kWh~3%
December45–701,5–2,3 kWh~2%

Groningen zit structureel aan de onderkant van elke bandbreedte, Zeeland aan de bovenkant. Dat verschil loopt op tot 400–550 kWh per jaar voor hetzelfde systeem, puur door locatie. De data zijn afgeleid van PVGIS-berekeningen op basis van KNMI-klimatologische instraling voor Nederland.

Maandelijkse opbrengst 3,7 kWp zuiddak (kWh, gemMaandelijkse opbrengst 3,7 kWp zuiddak (kWh, gemJan68 kWhFeb113 kWhMrt230 kWhApr355 kWhMei425 kWhJun455 kWhJul470 kWh
Bron: PVGIS / marktonderzoek 2026

Samengevat: de zes maanden april t/m september zijn goed voor ruim 74% van de jaaropbrengst; de zes wintermaanden voor minder dan 26%.

Hoeveel levert een systeem in december en januari?

Dit is de vraag die installateurs het vaakst horen van klanten die in november of december opgeleverd krijgen. Een systeem van 10 × 375 Wp (3,75 kWp) op zuiddak, 35° helling, gemiddelde Nederlandse locatie haalt in december 45–80 kWh totaal en in januari 55–95 kWh. Dat is 1,5 tot 3,1 kWh per dag. De brede range is bewust: een zonnige januariweek versus een volledig bewolkte maand scheelt bijna een factor twee.

Pas bij een afwijking van meer dan 25–30% onder de P50-waarde voor de regio is er reden tot actie. De beste manier om dat te beoordelen: vergelijk altijd met dezelfde maand in een vorig jaar, nooit met de vorige maand. Seizoensvariatie misleidt anders enorm. Voor wie de monitoring zelf wil opzetten is het artikel over zonnepanelen opbrengst controleren een praktisch startpunt.

Drie alarmsignalen in uw maandgrafiek

Monitoring-apps als SolarEdge, Enphase Enlighten en Huawei FusionSolar tonen maandgrafieken, maar veel huishoudens weten niet wat normaal is. Drie concrete rode vlaggen zijn: één paneel of string die structureel 20–30% lager presteert dan de rest bij gelijke instraling (wijst op een defecte optimizer of losse connector); een plotse systeembrede daling van 15–25% zonder weersverklaring; en een Performance Ratio (PR) die twee maanden achter elkaar meer dan 10–12% onder de P50-benchmark voor die regio blijft. Alleen bij dat laatste statistisch signaal is een bezoek van de installateur gerechtvaardigd.

Beste maanden zonnepanelen per regio: Groningen vs Randstad vs Zeeland

Het seizoenspatroon is in heel Nederland vergelijkbaar, het gaat om een factor 6 tot 8 tussen de zwakste en sterkste maand, maar de absolute hoogte verschilt per regio. Zeeland heeft dankzij ligging en minder bewolking structureel 10–15% meer jaarinstraling dan Groningen, en de Randstad zit daar tussenin. Concreet voor een systeem van 3,7 kWp op zuiddak:

RegioJaaropbrengstTopmaand (juli)Januari vs juli
Groningen3.100–3.300 kWhca. 430 kWh~87–90% minder per dag
Randstad3.300–3.550 kWhca. 470 kWh~85–88% minder per dag
Zeeland3.550–3.850 kWhca. 510 kWh~83–87% minder per dag

Het regionale verschil tussen Groningen en Zeeland is dus groter dan het verschil dat een paneelmerk of omvormertype uitmaakt. Voor wie op de grens van een systeem twijfelt of het uitkant, verdient de locatie meer aandacht dan de merk­keuze. Meer over hoe oriëntatie en dakhelling de opbrengst beïnvloeden leest u in het artikel zonnepanelen vermogen, oriëntatie en dakhelling.

Waarom mei voor zelfverbruik soms beter is dan augustus

Mei en augustus lijken op basis van opbrengst bijna gelijkwaardig: mei levert gemiddeld 12–16 kWh per dag, augustus 11–15 kWh/dag op een 3,7 kWp systeem (bewolkt jaar: 8–10 kWh/dag; zonnig jaar: 15–18 kWh/dag in augustus). Toch zijn er twee redenen waarom mei financieel waardevoller kan zijn voor wie zelfverbruik wil maximaliseren.

Ten eerste zijn gezinnen in mei gewoon thuis. Wasmachine, vaatwasser, kookplaat en eventueel een laadpaal draaien op zonnestroom in plaats van op netsstroom. In augustus daalt het thuisverbruik bij veel gezinnen met 20–35% door vakantie, waardoor het zelfverbruikpercentage daalt en meer stroom wordt teruggeleverd. Ten tweede was die teruggeleverde stroom vóór 1 januari 2027 nog volledig gesaldeerd; daarna ontvangt u alleen een (lagere) terugleververgoeding van naar schatting €0,04–0,09 per kWh, afhankelijk van uw leverancier en de marktprijs. Slim plannen van wasmachine en vaatwasser op mei-middagen is dan geen detail meer: het scheelt tientallen euro’s per jaar.

De saldering stopt in één keer op 1 januari 2027. Er is geen stapsgewijze afbouw met procentages; tot die datum saldeert u nog 100%. Wat de afschaffing voor uw situatie betekent, staat uitgewerkt op Rijksoverheid.nl.

Welke paneeltechnologie presteert het best in de zwakkere maanden?

In de maanden oktober tot en met februari valt instraling terug naar 100–200 W/m² en wordt het licht diffuus en blauwverschoven door bewolking. Drie paneeleigenschappen bepalen dan hoeveel u relatief overhoudt.

Lage-lichtrespons en spectrale gevoeligheid

Panelen met een hoge Fill Factor en lage seriële weerstand houden hun rendement beter op bij instraling van 100–200 W/m². HJT-panelen (zoals van REC of Panasonic) scoren hier het best: de amorfe siliciumlaag heeft een bredere spectrale respons in het blauw-UV-gebied dan PERC of TOPCon. Dat kan in maart en september 3–6% extra opbrengst bij diffuus licht geven. TOPCon scoort iets beter dan PERC, maar minder dan HJT. Statistisch robuuste Nederlandse velddata boven de 3%-drempel zijn schaars; Milieu Centraal bevestigt de HJT-voordelen kwalitatief maar publiceert geen maandspecifieke veldcijfers. Voor een typisch bewolkt-klimaatprofiel in Groningen of Friesland is HJT de technisch betere keuze; in Zeeland is het voordeel kleiner door meer directe instraling.

Temperatuurcoëfficiënt in de zomerpiek

In de beste maanden, juni en juli, speelt juist een ander effect: warmte. Bij een daktemperatuur van 55°C verliest een LONGi Hi-MO 6 (TOPCon, temperatuurcoëfficiënt ca. -0,29%/°C) ongeveer 8,7% vermogen ten opzichte van de STC-meting bij 25°C. Een JA Solar Deep Blue 4.0 Pro (PERC, ca. -0,35%/°C) verliest bij dezelfde 55°C zo’n 10,5%. Het verschil is 1,8 procentpunt. Over de drie zomermaanden juni tot en met augustus scheelt dat 20–25 kWh; op jaarbasis (want de andere negen maanden zijn koeler) komt het neer op 25–40 kWh of 0,8–1,2% van de jaaropbrengst. Reëel, maar niet doorslaggevend voor de merkkeuze. Garantie en degradatiegarantie wegen zwaarder. Meer over dit effect leest u in ons artikel over temperatuurcoëfficiënt per merk vergeleken.

Hitteverlies in juli: een concreet voorbeeld uit de praktijk

Een installateur in Utrecht mat begin juli 2024 een systeem van 12 × 400 Wp (4,8 kWp nominaal) met een SMA Sunny Boy 5.0. Om 13:00 was de daktemperatuur 58°C en de buitentemperatuur 33°C. Het gemeten DC-vermogen bedroeg circa 4.050 Wp, 16% onder nominaal door temperatuurverlies. Inclusief omvormerclipping was de netto AC-output 3.850 W: bijna 20% onder het nominale piek-Wp. Dit is geen storing, maar een normaal fysisch gevolg van hitte. Het effect beperkt zich tot 15–25 warme dagen per jaar en tast de totale jaaropbrengst beperkt aan.

Schaduw in de wintermaanden: SolarEdge of Enphase?

Van november tot en met februari staat de zon laag. Bomen en dakkapellen die ’s zomers nauwelijks opvallen, werpen dan lange schaduwen. Bij een systeem waarbij dagelijks twee panelen gedeeltelijk beschaduwd worden, kan een string-omvormer zonder optimizers 30–60% verlies geven op de hele string, dat loopt op tot 200–400 kWh jaarverlies op een 10-panelensysteem.

SolarEdge met P370-optimizers per paneel beperkt dat verlies tot de twee beschaduwde panelen zelf: het jaarlijkse verlies daalt naar 80–150 kWh. Enphase IQ8 micro-omvormers per paneel doen het marginaal beter bij complexe schaduwen (2–5% extra opbrengst in dit specifieke patroon, zo’n 5–15 kWh per jaar meer dan SolarEdge). De meerprijs van €400–€700 voor micro-omvormers ten opzichte van SolarEdge met optimizers verdient zichzelf in dit schaduwscenario amper terug op kWh-basis alleen; het terugverdienen duurt 15–25 jaar extra. SolarEdge met optimizers is dan ook de aanbeveling voor dit patroon. Een uitgebreid vergelijk staat in ons artikel over SolarEdge of Enphase bij schaduw op dak.

Hoe berekent u de terugverdientijd correct per seizoensprofiel?

De btw-teruggave (0% btw-route via RVO) geldt voor de aanschaf van zonnepanelen en verlaagt de netto investering voor een 10-panelensysteem naar €4.500–€6.500. De terugverdientijd hangt daarna sterk af van uw zelfverbruikprofiel.

Neem juli als voorbeeld: een systeem wekt 280 kWh op. Profiel A (standaard huishouden, overdag weinig thuis) verbruikt zelf 80 kWh en levert 200 kWh terug. Vóór 2027 spaart u 80 × €0,30 = €24 en saldeert u de teruggeleverde kWh’s terug tegen dezelfde prijs. Ná 2027 daalt de waarde van die 200 kWh naar €8–16 (bij terugleververgoeding van €0,04–0,08/kWh). Terugverdientijd profiel A: 9–13 jaar in 2026, oplopend naar 11–16 jaar bij post-2027-doorrekening.

Profiel B (thuiswerker): 180 kWh zelfverbruik, 100 kWh teruglevering. Besparing in juli: 180 × €0,30 = €54. Terugverdientijd profiel B: 7–10 jaar, en dat profiel is post-2027 aanzienlijk robuuster. De conclusie is direct: hoe hoger het zelfverbruik, hoe kleiner het risico na 2027. Een volledige berekening maakt u met de methodiek in ons artikel over zonnepanelen terugverdientijd berekenen.

Onze analyse: wanneer heeft u financieel de meeste baat?

Onze analyse: de beste maanden voor zonnepanelen zijn technisch gezien juni en juli, maar financieel verdient mei speciale aandacht voor wie zijn zelfverbruik wil maximaliseren. In de drie zomermaanden juni tot en met augustus wordt het overschot op een standaard huishouden het grootst (circa 60–70% van de opbrengst gaat terug het net op), terwijl in mei het zelfverbruikpercentage hoger ligt doordat gezinnen thuis zijn en het dagverbruik op peil is. Combineer dat met de afschaffing van volledige saldering per 1 januari 2027 en het wordt duidelijk: een thuisbatterij van 5–10 kWh is voor de meeste huishoudens waardevoller dan extra panelen voor de winter, omdat de winterkWh’s juist al wél grotendeels zelf verbruikt worden. Extra panelen helpen winteropbrengst omhoog, maar die kWh’s sla je overdag al op. De prioriteitsvolgorde voor optimalisatie in 2026: eerst zelfverbruik verhogen (batterij of laadpaal), dan systeem uitbreiden voor winterproductie.

Samengevat: de zomermaanden mei t/m augustus leveren de meeste kWh, maar de financieel meest waardevolle kWh bevindt zich in het hele jaar op het moment dat u zelf thuis bent en de stroom direct verbruikt.

Conclusie

De beste maanden voor zonnepanelen in Nederland zijn juni en juli met 430–510 kWh per maand voor een 3,7 kWp systeem, gevolgd door mei en augustus als sterke tweede. December en januari zijn de zwakste maanden met 45–95 kWh totaal per maand, een correcte installatie die ’s winters weinig levert, is geen defecte installatie.

Wie in 2026 investeert, doet er goed aan het zelfverbruik centraal te stellen in de planning: activeer thuis­automatisering voor wasmachine en vaatwasser op zonnige mei-middagen, overweeg een batterij als de saldering stopt en vergelijk merken op lage-lichtprestaties als u in een bewolkte regio woont. Voor een compleet overzicht van welk merk bij uw situatie past, zie beste zonnepanelen 2026 per situatie. Voor de combinatie met een thuisbatterij leest u verder op beste batterij voor zonnepanelen: merk en capaciteit.

Veelgestelde vragen

Welke maand levert het meest op voor zonnepanelen in Nederland?

Juli is gemiddeld de productiefste maand: een zuiddaksysteem van 3,7 kWp levert 430–510 kWh, gevolgd door juni met 420–490 kWh. De exacte topmaand verschilt per jaar en locatie, maar juni en juli wisselen elkaar af als winnaar op basis van PVGIS-klimaatdata.

Hoeveel levert een zonnepaneel per dag in december op?

Een systeem van 3,75 kWp op zuiddak haalt in december gemiddeld 1,5–2,6 kWh per dag; bij een volledig bewolkte maand kan dat richting de ondergrens zakken en bij een zonnige week richting de bovengrens klimmen. Dat is normaal en geen teken van een storing.

Is er een verschil in opbrengst tussen Groningen en Zeeland?

Zeeland heeft op jaarbasis 10–15% meer instraling dan Groningen; voor hetzelfde 3,7 kWp systeem betekent dat 400–550 kWh extra per jaar. Dit regionale verschil is groter dan het verschil dat een paneelmerk of omvormertype oplevert.

Welk paneeltype presteert het best in bewolkte wintermaanden?

HJT-panelen presteren bij diffuus, blauwverschoven licht het best dankzij hun brede spectrale respons; ze kunnen bij lage instraling 3–6% meer opbrengen dan PERC. TOPCon scoort tussen PERC en HJT in. Het voordeel is het grootst in de noordelijke provincies met structureel meer bewolking.

Waarom is mijn systeem in augustus minder efficiënt dan verwacht?

Hoge daktemperaturen (tot 55–60°C) verlagen het vermogen door de temperatuurcoëfficiënt van het paneel: TOPCon verliest bij 55°C circa 8,7%, PERC circa 10,5% ten opzichte van de STC-waarde. Daarnaast klipt de omvormer bij hoge instraling op zijn AC-limiet. Samen kan dat 15–20% onder nominaal pieken; over het hele jaar bedraagt het effect slechts 25–40 kWh extra verlies ten opzichte van een koeler paneel.

Heeft een thuisbatterij meer zin dan extra panelen voor de wintermaanden?

Voor de meeste huishoudens levert een thuisbatterij van 5–10 kWh meer financieel voordeel op dan extra panelen voor de winter, omdat zomer­overschot daarmee zelf benut wordt. Extra panelen verhogen de winteropbrengst, maar die kWh’s worden al grotendeels direct verbruikt. Na de afschaffing van volledige saldering per 1 januari 2027 neemt het belang van zelfverbruik verder toe.

Gratis gids · onafhankelijk
De Onafhankelijke Thuisbatterij Koopgids 2026
Welke thuisbatterij past bij jou, en loont die nog ná het einde van saldering in 2027? 8 merken eerlijk vergeleken, zonder verkooppraatje.
Download de gratis gids →

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.