Ga naar inhoud
Merken

Beste zonnepanelen: welk merk past bij uw situatie?

Beste zonnepanelen kiezen in 2026? Vergelijk LONGi, JA Solar, REC en Enphase op prijs, rendement, garantie en terugverdientijd per dakvorm.

Beste zonnepanelen: welk merk past bij uw situatie?

Merkly Team

Broncontrole

Onafhankelijk redactieteam

Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024

Laatst bijgewerkt:

Cijfers gecontroleerd bij

CBSACMRVOMilieu CentraalNetbeheer NederlandRijksoverheid
Geen betaalde vermeldingenOnze werkwijze

De beste zonnepanelen voor uw woning in 2026 zijn LONGi Hi-MO X6 of JA Solar DeepBlue 4.0 bij een standaard zuiddak, REC Alpha bij een heet zwart bitumendak in Zuid-Nederland, en Enphase IQ8 micro-omvormers zodra meer dan 15% van uw dak structureel beschaduwd is.

Korte samenvatting

  • LONGi en JA Solar leveren in 2026 een systeem van 3,7 kWp al voor €2.600–€3.300 inclusief installatie na 0%-btw.
  • Praktijkopbrengst op een zuiddak bij 35° varieert van 0,85 kWh/Wp in Groningen tot 0,95 kWh/Wp in Zeeland.
  • De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027; daarna bepaalt uw eigen verbruikspercentage grotendeels de terugverdientijd.
  • REC Alpha heeft een temperatuurcoëfficiënt van −0,29% tot −0,32% per °C, aantoonbaar beter dan gemiddelde instapmodellen bij daktemperaturen van 70°C.

Welke beste zonnepanelen passen bij uw daksituatie?

De vraag welk merk de beste zonnepanelen levert, heeft geen universeel antwoord. Wat op een zuiddak in Zeeland de beste keuze is, verschilt wezenlijk van wat u nodig heeft op een oost-west-dak in Groningen met een schoorsteenschaduw. Drie vragen bepalen uw keuze: hoe is uw dak geöriënteerd, hoeveel schaduw valt erop, en hoe hoog is uw eigen stroomverbruik overdag?

Op een onbeschaduwd zuiddak bij 35° helling presteren LONGi Hi-MO X6, JA Solar DeepBlue 4.0 en Trina Solar Vertex S+ in de praktijk alle drie vrijwel gelijk. Ze gebruiken allemaal n-type TOPCon-technologie met celrendementen van 22–23%, en hun opbrengsten liggen in het veld binnen 2–3% van elkaar. Het fabrieksblad suggereert hogere waarden op basis van STC-condities (25°C celtemperatuur, 1.000 W/m² instraling), maar die omstandigheden doen zich op een Nederlands dak zelden voor. De werkelijke opbrengst ligt 5–12% lager dan het labelvermogen.

Bij schaduw verandert het plaatje. Zodra meer dan 15–20% van een paneel meer dan twee uur per dag in de schaduw staat, of wanneer u meerdere dakvlakken in verschillende richtingen heeft, verdienen Enphase IQ8 micro-omvormers de voorkeur. SolarEdge HD-Wave met Power Optimizers is een goede tussenoplossing bij gedeeltelijke schaduw op één dakvlak. Bij een typisch rijtjeshuis in Noord-Brabant met 10 panelen en een schoorsteenschaduw op drie ervan, ziet u in de praktijk een verschil van 200–400 kWh per jaar ten voordele van Enphase ten opzichte van een eenvoudige string-omvormer. Tegenover SolarEdge met optimizers krimpt dat verschil naar 50–150 kWh. Meer over deze keuze leest u in het artikel over SolarEdge of Enphase bij schaduw op uw dak.

Wat kosten de beste zonnepanelen per merk in 2026?

Prijzen lopen fors uiteen, ook na het 0%-btw-tarief dat particulieren in Nederland kunnen toepassen via de Belastingdienst. Dat nultarief verlaagt de effectieve aanschafprijs, maar is iets anders dan een subsidie: er is geen ISDE-regeling voor losse zonnepanelen voor particulieren.

MerkklasseVoorbeeldmerkenPrijs per Wp (incl. inst.)3,7 kWp systeemProductgarantieVermogen na 25 jaar
InstapLONGi, JA Solar€0,70–€0,90€2.600–€3.30012–15 jaar80–87,5%
MidrangeTrina, Canadian Solar€0,85–€1,05€3.100–€3.90015 jaar87%
PremiumREC, SunPower€1,10–€1,40€4.100–€5.20025 jaar90–92%

Prijzen gelden inclusief installatie, exclusief btw, na toepassing van het 0%-btw-tarief voor particulieren (bron: marktonderzoek 2026). In de Randstad liggen de tarieven gemiddeld 8–15% hoger door hogere loonkosten en installateursdrukte. In Oost-Nederland (Twente, Achterhoek) zijn installateurs soms goedkoper, maar het aanbod is beperkter. Vraag altijd drie offertes en controleer of het 0%-btw-tarief correct is verwerkt in de offerte; daar gaat het nog regelmatig mis. Vergelijkingscriteria voor dit overzicht: systeemprijs per Wp, praktijkrendement, garantieduur en vermogensgarantie na 25 jaar, op basis van fabrieksspecificaties en installateursprijzen in 2026.

Systeemprijs 3,7 kWp per merkklasse (inclusief iSysteemprijs 3,7 kWp per merkklasse (inclusief iLONGi / JA Solar€2.950Trina / Canadian Solar€3.500REC / SunPower€4.650
Bron: marktonderzoek 2026

Welke beste zonnepanelen presteren het beste per provincie?

Instraling verschilt in Nederland meer dan veel huishoudens beseffen. Groningen ontvangt gemiddeld 950–1.000 kWh/m² per jaar volgens KNMI-data, Zeeland 1.050–1.100 kWh/m². Dat vertaalt zich direct naar de praktijkopbrengst: op een zuiddak bij 35° helling haalt u in Groningen 0,85–0,88 kWh per Wp per jaar, in Zeeland 0,91–0,95 kWh/Wp/jaar. Voor een 3,7 kWp-systeem betekent dit een jaarverschil van circa 250–370 kWh, oftewel €75–€130 per jaar bij een stroomprijs van €0,30–€0,35 per kWh.

Praktijkopbrengst per provincie (kWh/Wp/jaar, zuPraktijkopbrengst per provincie (kWh/Wp/jaar, zuGroningen0,9 kWh/WpNoord-Holland0,9 kWh/WpNoord-Brabant0,9 kWh/WpZeeland0,9 kWh/Wp
Bron: KNMI / marktonderzoek 2026

Het merkonderscheid tussen LONGi, JA Solar en Trina is in deze provinciesvergelijking minimaal. Wel melden klanten in Zeeland met JA Solar iets hogere winteropbrengsten door het gedrag van die panelen bij diffuus licht, maar dit is nog niet grootschalig onafhankelijk geverifieerd voor de Nederlandse markt. Voor een gedetailleerd overzicht per dakvorm en provincie verwijzen wij naar het artikel over oost-west-dak terugverdientijd per provincie.

U kunt uw verwachte opbrengst ook zelf controleren met PVGIS van de Europese Commissie, een gratis online tool. Wijkt uw gerapporteerde jaaropbrengst meer dan 15% af van de PVGIS-schatting voor uw locatie en oriëntatie, dan heeft u een reële grond voor een klacht bij uw installateur.

Welk merk heeft de sterkste garantie op de beste zonnepanelen?

Op papier geven REC en SunPower de sterkste garanties: 25 jaar productgarantie en een vermogensgarantie tot 25–40 jaar. REC Alpha garandeert 92% resterende output na 25 jaar. LONGi en JA Solar bieden standaard 12–15 jaar productgarantie met een vermogensgarantie van 25–30 jaar en een eindrendement van 80–87,5%. Trina Vertex S+ zit er tussenin: 15 jaar product, 25 jaar vermogen.

De harde werkelijkheid is een andere. Zowel Milieu Centraal als brancheorganisatie Holland Solar waarschuwen al jaren dat garantieclaims in de praktijk moeizaam verlopen. Naar schatting slaagt minder dan de helft van de consumenten met een terechte claim erin die zonder juridische hulp te verzilveren wanneer de oorspronkelijke installateur niet meer bestaat. In de Nederlandse zonnepanelensector is een faillissement van de installateur geen uitzondering. Eis daarom bij aankoop een verzekerde productgarantie of kies een installateur die aangesloten is bij een branchevereniging met een klachtenregeling, en leg de garantieoverdracht contractueel vast. Meer hierover leest u in ons artikel over garantie claimen in Nederland.

Welke beste zonnepanelen kiest u voor een zwart bitumendak?

Op een zwart bitumendak in Zeeland of Noord-Brabant lopen daktemperaturen in juli en augustus op tot 70°C. Bij een celtemperatuur van 75–80°C verliezen panelen met een temperatuurcoëfficiënt van −0,35% tot −0,40% per °C al gauw 18–22% van hun vermogen op de heetste momenten. Dat verlies telt direct mee in uw jaarcijfers, want de piekproductie valt precies samen met de heetste periodes.

LONGi Hi-MO X6 en REC Alpha scoren hier aantoonbaar beter: hun temperatuurcoëfficiënt voor Pmax bedraagt −0,29% tot −0,32% per °C. REC Alpha is de concrete aanbeveling voor dit scenario, ook vanwege de robuuste garantiestructuur. Zorg bij bitumendaken daarnaast altijd voor voldoende ventilatie onder de panelen; dat verlaagt de celtemperatuur met 10–15°C en maakt iedere fabrikantskeuze effectiever. Lees meer over temperatuurverlies in zomer in ons artikel opbrengstverlies bij hitte.

Wat is de terugverdientijd van de beste zonnepanelen na 2027?

Een systeem van 10 panelen (370 Wp, 3,7 kWp) op een zuiddak levert in een gemiddelde Nederlandse provincie 3.100–3.400 kWh per jaar. Tot en met 31 december 2026 saldeert u nog 100% van de teruggeleverde stroom. De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027, in één keer, zonder stapsgewijze afbouw (Wet beëindiging salderingsregeling, Eerste Kamer 17 december 2024). Daarna ontvangt u alleen een lagere terugleververgoeding van naar schatting €0,04–€0,09 per kWh, terwijl vermeden inkoop €0,30–€0,35 per kWh waard blijft.

Bij een instapprijs van €2.800–€3.300 en een stroomprijs van €0,30–€0,35 per kWh komt de terugverdientijd uit op 7–10 jaar bij volledige saldering tot eind 2026, oplopend naar 9–13 jaar na 2027 afhankelijk van uw eigen verbruikspatroon. Een oost-west-dak levert 10–15% minder totale opbrengst, maar spreidt de productie beter over de dag. Dat hogere eigen verbruik overdag is na 2027 juist gunstig; de terugverdientijd verschilt daardoor maar beperkt: reken op 8–12 jaar bij een goed oost-west-systeem. Zie ook ons uitgebreide artikel over terugverdientijd berekenen in 2026.

Eigen verbruikspercentage als scharnierpunt na 2027

Na het wegvallen van de salderingsregeling wordt eigen verbruik de dominante factor. Als u overdag weinig thuis bent en geen thuisbatterij plant, is het financiële verschil tussen een paneel met 21% en een paneel met 23% celrendement nauwelijks voelbaar: de extra geproduceerde kWh’s belanden grotendeels voor een lage terugleververgoeding in het net. Het omslagpunt ligt rond 55–65% eigen verbruik. Pas boven die drempel verdient de meerprijs voor hoogrendementpanelen (€200–€600 extra voor een gemiddeld systeem) zichzelf terug binnen de levensduur. Thuiswerkers, gezinnen met kinderen en eigenaren met een laadpaal bereiken dat percentage eerder. Voor iedereen die onder de 50% eigen verbruik blijft: kies het instappakket en investeer het prijsverschil liever in een slim thuisbatterijsysteem.

Zijn LID/LETID-resistentie en degradatie doorslaggevend bij de beste zonnepanelen?

LONGi Hi-MO X6 en JA Solar DeepBlue 4.0 scoren beide sterk op PID-resistentie in IEC 62804-tests en worden door PV Evolution Labs (PVEL) consequent in de top van hun jaarlijkse Scorecard-rapport geplaatst. Beide gebruiken n-type TOPCon-cellen, die structureel beter bestand zijn tegen LID en LETID dan oudere p-type PERC-panelen.

Wat betekent een verschil van 0,45% versus 0,55% jaarlijkse degradatie concreet? Bij 0,45% degradatie levert een 4 kWp-systeem na 25 jaar nog circa 89% van het oorspronkelijke vermogen (3.560 Wp). Bij 0,55% is dat circa 87% (3.480 Wp). Over 25 jaar scheelt dat 300–500 kWh cumulatief. Bij €0,30 per kWh is dat €90–€150 totaalverschil. Reëel, maar niet doorslaggevend in uw merkkeuze. Meer technische achtergrond leest u in ons artikel over LID/LETID-degradatie per merk.

Wat betekent het Tier 1-label voor de beste zonnepanelen?

Het Tier 1-label van Bloomberg NEF zegt u als consument weinig over de kwaliteit van de panelen zelf. Bloomberg beoordeelt de financiële stabiliteit van een fabrikant voor grote projecten, niet de celdegradatie, garantienaleving of prestaties op uw specifieke dak. Fabrikanten kunnen Tier 1-status hebben terwijl hun productie deels via minder streng geteste lijnen loopt, of terwijl de installateur bij u in de straat volgend jaar failliet gaat.

Drie parameters op het datasheet zijn betrouwbaardere langetermijnvoorspellers: (1) de temperatuurcoëfficiënt Pmax, waarbij alles beter dan −0,33%/°C de voorkeur verdient; (2) de gegarandeerde vermogensopbrengst na 25 jaar, waarbij 87% standaard is en 90–92% de betere merken onderscheidt; (3) deelname aan het PVEL Scorecard-programma, waarbij fabrikanten die jaarlijks onafhankelijke destructietests laten uitvoeren en publiceren transparantie tonen die Bloomberg simpelweg niet meet. Gebruik Bloomberg als eerste zeef, maar beslis er nooit alleen op. Zie ook ons artikel over wat Tier 1 werkelijk betekent.

Onze analyse: vergelijk de drie merkklassen op systeemprijs en degradatie samen. Een instapklasse LONGi-systeem van 3,7 kWp kost circa €2.950 en garandeert na 25 jaar 80–87,5% output. Een REC Alpha-systeem kost €4.650 en garandeert 92% na 25 jaar. Het outputverschil na 25 jaar bedraagt bij gelijke beginopbrengst (3.200 kWh/jaar) ruwweg 320 kWh cumulatief, wat bij €0,30/kWh neerkomt op €96 totaalverschil in opbrengst. Dat rechtvaardigt een meerprijs van €1.700 niet op rendement alleen. De meerprijs voor premium is geïndiceerd bij specifieke omstandigheden: een heet bitumendak, een lange eigendomshorizon met hoog eigen verbruik, of een situatie waar garantie-naleving door een gevestigde partij zwaarder weegt dan de aanschafprijs.

Samengevat: voor de meeste Nederlandse huishoudens op een standaard zuiddak bieden LONGi of JA Solar de beste prijs-kwaliteitsverhouding in 2026; REC Alpha is de sterkste keuze bij hoge daktemperaturen en lange garantievereisten.

Conclusie en aanbeveling

De beste zonnepanelen bestaan niet in één universeel model. Uw dak, uw provincie, uw eigen verbruikspatroon en uw verwachte eigendomsduur bepalen welk merk het meest oplevert. Voor het merendeel van de Nederlandse huishoudens met een zuiddak en beperkte schaduw zijn LONGi Hi-MO X6 of JA Solar DeepBlue 4.0 de logische keuze: bewezen TOPCon-technologie, scherpe prijs en ruim voldoende PVEL-testhistorie. Kies voor een oost-west-dak met schaduw Enphase IQ8 micro-omvormers boven een eenvoudige string-omvormer. Kies REC Alpha als uw dak in de zomer extreem heet wordt of als u de langste garantiezekerheid wilt. Vraag altijd drie offertes bij erkende installateurs en leg de garantieoverdracht contractueel vast.

Lees voor uw volgende stap: de complete gids voor de beste zonnepanelen in Nederland, het overzicht van omvormermerken en types, of het artikel over welke regelingen in 2026 nog gelden.

Veelgestelde vragen over de beste zonnepanelen

Welk zonnepaneelmerk is in 2026 het beste voor een gemiddeld Nederlands huishouden?

Voor een onbeschaduwd zuiddak zijn LONGi Hi-MO X6 en JA Solar DeepBlue 4.0 de beste keuze: beide leveren 0,85–0,95 kWh/Wp/jaar in de praktijk en kosten als 3,7 kWp-systeem inclusief installatie na 0%-btw €2.600–€3.300. Op een zwart bitumendak in Zuid-Nederland verdient REC Alpha de voorkeur vanwege de lagere temperatuurcoëfficiënt van −0,29% tot −0,32% per °C.

Hoeveel kWh leveren de beste zonnepanelen per jaar op per provincie?

Op een zuiddak bij 35° helling haalt u in Groningen 0,85–0,88 kWh/Wp/jaar en in Zeeland 0,91–0,95 kWh/Wp/jaar, op basis van KNMI-instraling van 950–1.000 resp. 1.050–1.100 kWh/m² per jaar. Een 3,7 kWp-systeem produceert in een gemiddelde provincie 3.100–3.400 kWh per jaar.

Zijn Enphase micro-omvormers de beste keuze bij schaduw?

Ja, zodra meer dan 15–20% van een paneel structureel in de schaduw staat, of bij meerdere dakvlakken in verschillende richtingen, leveren Enphase IQ8 micro-omvormers 200–400 kWh meer per jaar dan een eenvoudige string-omvormer bij 10 panelen. SolarEdge HD-Wave met Power Optimizers is een goede tussenoplossing voor gedeeltelijke schaduw op één dakvlak.

Wat verandert er aan de terugverdientijd na de afbouw van de salderingsregeling?

De salderingsregeling stopt op 1 januari 2027 volledig; daarna ontvangt u slechts €0,04–€0,09 per teruggeleverde kWh in plaats van de volledige stroomprijs. Dat verlengt de terugverdientijd van 7–10 jaar naar 9–13 jaar voor een instapklasse systeem op een zuiddak, afhankelijk van uw eigen verbruikspercentage.

Is het Tier 1-label een betrouwbare kwaliteitsindicator voor zonnepanelen?

Bloomberg NEF’s Tier 1-classificatie meet de financiële stabiliteit van een fabrikant, geen paneelkwaliteit. Betrouwbaardere parameters zijn: temperatuurcoëfficiënt Pmax (voorkeur onder −0,33%/°C), gegarandeerd resterende output na 25 jaar (standaard 87%, premium 90–92%), en deelname aan het onafhankelijke PVEL Scorecard-programma. Gebruik Tier 1 als eerste selectiecriterium, maar beslis er niet alleen op.

Welke certificering is verplicht voor zonnepanelen in Nederland?

IEC 61215 (mechanische en elektrische duurzaamheid) en IEC 61730 (veiligheid) zijn de minimale vereisten voor legale aansluiting in Nederland; zonder deze mag een erkende installateur het systeem in principe niet aansluiten. MCS (Brits) en RETIE (Belgisch) zijn voor de Nederlandse markt niet verplicht en financieel irrelevant. Meer hierover leest u op RVO.nl en bij Milieu Centraal.

Gratis gids · onafhankelijk
De Onafhankelijke Thuisbatterij Koopgids 2026
Welke thuisbatterij past bij jou, en loont die nog ná het einde van saldering in 2027? 8 merken eerlijk vergeleken, zonder verkooppraatje.
Download de gratis gids →

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.