Lars van der Berg
Zonnepanelen specialist
Het zonnepanelen vermogen per m² is voor veel Nederlandse huishoudens een doorslaggevende factor. Niet elk dak biedt onbeperkt ruimte, en juist dan maakt de efficiëntie van een paneel het verschil. Een paneel met 230 Wp per vierkante meter levert op een dak van 20 m² al ruim 1.000 Wp meer op dan een paneel met 180 Wp per m². Dat vertaalt zich rechtstreeks naar lagere energierekeningen en een kortere terugverdientijd. In dit artikel vergelijkt u de meest verkochte merken in Nederland op vermogen per vierkante meter, met concrete cijfers voor 2026.
Wat bepaalt het zonnepanelen vermogen per m²?
Het vermogen per vierkante meter — ook wel de vermogensdichtheid of power density genoemd — is het piekwattage (Wp) van een paneel gedeeld door het fysieke oppervlak in vierkante meters. Een standaard zonnepaneel heeft een afmeting van ongeveer 1,7 m² (circa 1.722 × 1.134 mm). Een paneel van 420 Wp op dat oppervlak haalt daarmee een vermogensdichtheid van circa 244 Wp/m².
Drie factoren bepalen deze waarde:
- Celtype: TOPCon-cellen halen hogere rendementen dan oudere PERC-cellen. Wie meer wil weten over het verschil, vindt uitgebreide informatie in het artikel over PERC vs TOPCon zonnepanelen.
- Half-cut technologie: Panelen met half-cut cellen verminderen interne weerstand en schaduwgevoeligheid, wat de efficiëntie meetbaar verhoogt. Lees meer over de voordelen van half-cut cel technologie.
- Temperatuurcoëfficiënt: Een lage temperatuurcoëfficiënt zorgt ervoor dat een paneel ook op warme zomerdagen dicht bij zijn nominale vermogen blijft.
Volgens Milieu Centraal zijn panelen met een rendement boven de 21% inmiddels standaard in het hogere segment. In 2020 gold 19% nog als uitzonderlijk goed.
Zonnepanelen vermogen per m²: merken vergeleken in 2026
Onderstaande tabel vergelijkt populaire panelen op de Nederlandse markt in 2026. De prijzen zijn richtprijzen inclusief btw bij afname via een installateur; losse inkoopprijzen liggen lager.
| Merk & model | Vermogen (Wp) | Afmeting (m²) | Wp/m² | Prijs per paneel |
|---|---|---|---|---|
| LONGi Hi-MO 6 | 430 Wp | 1,75 m² | 246 Wp/m² | €195 – €215 |
| JA Solar JAM54D40 | 415 Wp | 1,72 m² | 241 Wp/m² | €175 – €195 |
| Jinko Tiger Neo N-type | 425 Wp | 1,75 m² | 243 Wp/m² | €185 – €205 |
| Trina Solar Vertex S+ | 420 Wp | 1,72 m² | 244 Wp/m² | €180 – €200 |
| SunPower Maxeon 6 | 440 Wp | 1,69 m² | 260 Wp/m² | €350 – €420 |
| Canadian Solar HiHero | 430 Wp | 1,76 m² | 244 Wp/m² | €190 – €210 |
De SunPower Maxeon 6 scoort met 260 Wp/m² het hoogst van alle gangbare panelen, maar de prijs per paneel is twee keer zo hoog als die van een LONGi of JA Solar. Wie een beperkt dak heeft én een ruim budget, haalt daar het meeste vermogen uit. Voor de meeste Nederlandse huishoudens biedt het middenklasse TOPCon-segment van LONGi, Jinko of Trina de beste prijs-prestatieverhouding. Een uitgebreide beoordeling van de Trina Solar Vertex S+ vindt u in de review van 2026.
Hoeveel dakoppervlak heeft u nodig?
Een gemiddeld Nederlands huishouden met een jaarverbruik van 3.500 kWh heeft ruwweg 10 tot 14 panelen nodig, afhankelijk van oriëntatie en lokale beschaduwing. Met panelen van 430 Wp en een vermogensdichtheid van 246 Wp/m² is daarvoor circa 17 tot 24 m² dakoppervlak nodig — exclusief vereiste vrije randen en tussenruimten.
Op een zuiddak met een hellingshoek van 35° geldt in Nederland een specifieke opbrengst van gemiddeld 875 tot 925 kWh per geïnstalleerde kWp per jaar, aldus gegevens van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Op een oost-westsysteem ligt die waarde 10 tot 15% lager, maar is de dagspreiding gunstiger voor eigen verbruik.
Wilt u weten hoeveel vermogen precies bij uw situatie past? Dan helpt de gids over het juiste zonnepaneel vermogen kiezen u verder met concrete berekeningen.
Rekenvoorbeeld: klein dak van 15 m²
Stel: u heeft een bruikbaar dakoppervlak van 15 m² op het zuiden. Dan past u hier de volgende aantallen panelen op, afhankelijk van de gekozen vermogensdichtheid:
- 200 Wp/m² (oudere PERC): 8 panelen × 345 Wp = 2.760 Wp totaal
- 244 Wp/m² (moderne TOPCon): 8 panelen × 420 Wp = 3.360 Wp totaal
- 260 Wp/m² (SunPower Maxeon): 8 panelen × 440 Wp = 3.520 Wp totaal
Het verschil tussen een oud PERC-paneel en een modern TOPCon-paneel op exact hetzelfde dakoppervlak is dus al 600 Wp, goed voor circa 525 kWh extra per jaar. Dat betekent bij een stroomprijs van €0,32/kWh een besparing van ruim €168 per jaar extra.
Zonnepanelen vermogen per m² op een plat dak
Op een plat dak gelden andere regels. Panelen worden doorgaans op een schuine constructie geplaatst met een hellingshoek van 10 tot 15 graden, waardoor u voor- en nader-ijle rijen afstand moet bewaren om schaduw te voorkomen. Daarvoor is gemiddeld 2,5 tot 3,5 m² totaal dakoppervlak nodig per geplaatst paneel van 1,72 m². De effectieve vermogensdichtheid per m² beschikbaar dakoppervlak daalt zo van 244 Wp/m² naar circa 80 tot 100 Wp/m² van het totale platte dakoppervlak. Bifaciale panelen kunnen op een licht reflecterend dakoppervlak (wit of grijs EPDM) dit verlies gedeeltelijk compenseren.
Meer informatie over welke merken het beste presteren op een plat dak leest u in het overzicht van zonnepanelen op een plat dak.
Rendement versus vermogen per m²: wat is het verschil?
Veel kopers verwarren het rendement (efficiency, uitgedrukt in %) met het vermogen per m² (Wp/m²). Ze hangen nauw samen, maar zijn niet identiek. Het rendement geeft aan welk percentage van het invallende zonlicht wordt omgezet in elektriciteit. Het vermogen per m² is de praktische uitkomst van dat rendement bij STC-testomstandigheden (1.000 W/m² instraling, 25 °C celtemperatuur).
Een paneel met een rendement van 22,8% zet bij 1.000 W/m² instraling 228 Wp om per vierkante meter celoppervlak. Inclusief inactieve frame-oppervlakken — het zogenoemde totale paneeloppervlak — is dat altijd iets lager. De RVO hanteert het totale paneeloppervlak voor subsidie-berekeningen, niet het actieve celoppervlak.
Controleer bij het vergelijken van datasheets altijd of het rendement gemeten is over het totale paneeloppervlak of alleen het celoppervlak. Sommige fabrikanten vermelden beide waarden, waarbij de celefficiëntie altijd hoger uitvalt dan de paneelefficiëntie.
Degradatie en vermogen per m² over de tijd
Een hoog aanvangsrendement is waardevol, maar zegt weinig als het vermogen snel afneemt. Kwaliteitspanelen van LONGi, JA Solar en Jinko garanderen in 2026 doorgaans minder dan 0,4% vermogensverlies per jaar, met een lineaire productgarantie van 80 tot 87,5% na 25 tot 30 jaar. Dat betekent dat een paneel van 430 Wp na 25 jaar nog minimaal 344 tot 376 Wp levert. Een gedetailleerde vergelijking per merk vindt u in het artikel over zonnepanelen degradatie en vermogensverlies.
Prijs per Wp versus vermogen per m²: hoe kiest u slim?
Een hoog vermogen per m² kost doorgaans meer per paneel, maar niet altijd meer per geleverde Wp. SunPower Maxeon is duurder per paneel én per Wp. LONGi TOPCon biedt een hoge vermogensdichtheid voor een concurrerende prijs per Wp van circa €0,40 tot €0,48 exclusief installatie.
De vuistregel: als uw dakoppervlak geen beperkende factor is, kiest u voor de laagste prijs per Wp. Heeft u beperkte ruimte, dan is de hoogste vermogensdichtheid per m² leidend, zelfs als de prijs per Wp iets hoger uitvalt. Een gedetailleerde methode voor het vergelijken van zonnepanelen op prijs per Wp helpt u tot een gefundeerde keuze te komen.
Vergeet daarbij niet de omvormerkosten mee te wegen. Een installatie met 14 panelen van 430 Wp vraagt een omvormer met een AC-uitgangsvermogen van minimaal 5,5 kWp. Informatie over welke omvormer daarbij past, leest u in het overzicht van zonnepaneel omvormers vergelijken.
Praktische tips bij het berekenen van uw dakoppervlak
- Meet het dakoppervlak in het schuin vlak, niet de grondprojectie. Op een 35°-dak is het schuine oppervlak circa 22% groter dan de grondprojectie.
- Houd rekening met een vrije rand van minimaal 30 cm aan de dakrand, vereist door de meeste dakdekkers en bij veel verzekeraars.
- Dammen, dakramen en ventilatieroosters verkleinen het bruikbare oppervlak. Teken ze in op een schets voordat u offertes opvraagt.
- Een installateur is verplicht een berekening te maken van de dakbelasting. Controleer dit bij het kiezen van een installateur.
- Bij schaduw van schoorstenen of dakkapellen overweegt u optimizers of micro-omvormers, zodat beschaduwde panelen de rest van de string niet beperken.
Tot slot geldt dat het zonnepanelen vermogen per m² in 2026 sneller stijgt dan ooit. Fabrikanten kondigen regelmatig nieuwe modellen aan met rendementen boven de 23%, waarbij de paneelafmeting nagenoeg gelijk blijft. Wie nu koopt, doet er goed aan te kiezen voor een actueel TOPCon-model met een vermogensdichtheid van minimaal 240 Wp/m² — en niet te betalen voor historische merknamen als het vermogen per m² achterblijft bij het aanbod van de Chinese Tier-1-fabrikanten.
Veelgestelde vragen over zonnepanelen vermogen per m²
Wat is een goed vermogen per m² voor zonnepanelen in 2026?
In 2026 geldt een vermogensdichtheid van 240 Wp/m² of hoger als goed. Moderne TOPCon-panelen van LONGi, JA Solar en Jinko halen 241 tot 246 Wp/m². SunPower Maxeon scoort met 260 Wp/m² het hoogst in het consumentensegment, maar is aanzienlijk duurder per paneel.
Hoeveel zonnepanelen passen er op een dak van 20 m²?
Op 20 m² bruikbaar dakoppervlak passen doorgaans 10 tot 11 standaard zonnepanelen van circa 1,72 tot 1,75 m² per stuk. Met panelen van 430 Wp resulteert dat in een totaalvermogen van 4.300 tot 4.730 Wp, genoeg voor een gemiddeld huishouden van drie tot vier personen.
Is een hoger vermogen per m² altijd beter?
Niet per se. Als u voldoende dakruimte heeft, telt de prijs per Wp zwaarder dan de vermogensdichtheid. Een hoger vermogen per m² is alleen doorslaggevend als uw dak de beperkende factor is. Vergelijk daarom altijd beide metrics naast elkaar.
Maakt de paneelgrootte verschil voor de vermogensdichtheid?
Ja. Grotere panelen (bijvoorbeeld 182 mm of 210 mm celformaat) halen doorgaans een hogere vermogensdichtheid doordat het relatieve frame-oppervlak kleiner is. Controleer altijd het totale paneeloppervlak op het datasheet, niet alleen het wattage.
Neemt het vermogen per m² af naarmate het paneel ouder wordt?
Ja, door degradatie neemt het daadwerkelijk geleverde vermogen per m² elk jaar licht af. Bij kwaliteitspanelen met een jaarlijkse degradatie van 0,35 tot 0,40% is een paneel van 246 Wp/m² na 25 jaar nog goed voor circa 205 tot 210 Wp/m². Goede fabrikanten garanderen dit contractueel via een lineaire vermogensgarantie.
Welke rol speelt de temperatuurcoëfficiënt bij het vermogen per m² in de praktijk?
De temperatuurcoëfficiënt bepaalt hoeveel procent vermogen een paneel per graad Celsius boven 25 °C verliest. Een coëfficiënt van –0,26%/°C (zoals bij SunPower Maxeon) is gunstiger dan –0,35%/°C bij goedkopere PERC-panelen. Op een zomerse dag van 35 °C luchttemperatuur kan de celtemperatuur oplopen tot 60 °C, waardoor het feitelijke vermogen per m² aanzienlijk lager uitvalt dan de nominale STC-waarde.
